"Нищожен". Радев сезира Конституционния съд заради отказа на Киселова за референдума за еврото

Румен Радев

Президентът Румен Радев официално сезира Конституционния съд (КС) заради отказа на председателката на Народното събрание Наталия Киселова да допусне искането му за референдум за еврото. Това съобщи пресслужбата на президентството в петък.

На 12 май Радев внесе в парламента предложението си за референдум, а само ден по-късно Киселова му го върна като недопустимо. Аргументът ѝ беше, че искането противоречи на Конституцията.

В нея е записано, че не могат да се провеждат референдуми по въпроси, уредени във вече приети и ратифицирани международни договори. България е задължена да приеме еврото с договора за членство на страната в Европейския съюз (ЕС), който е ратифициран още преди 2007 г.

Вижте също Радев срещу еврото, Борисов срещу Радев. Кой печели

Радев оспори това, въпреки че в миналото сам е казвал, че не е възможно да се провеждат допитвания по въпроси, уредени във вече приети международни договори.

Сега той сезира КС, като тезата му е, че Киселова не е имала право да върне предложението му. Според Радев решението ѝ представлява "де факто произнасяне по съществото на поставения въпрос" и "изземва конституционно-установени правомощия на Народното събрание".

"То създава несигурност и ограничава упражняването на правото на прякото участие на гражданите в държавната власт, което го прави несъвместимо с правния ред и процесуална логика", пише в мотивите на президента.

Затова и той иска КС да обяви отказа на Киселова да допусне предложението за разглеждане от депутатите за "нищожен".

Вижте също Не е референдум, а маркиране на територия. Какво точно прави Румен Радев

Въпросът на референдума, който Радев предложи, гласеше: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро от 2026 г.?"

Мнозинството от партиите в Народното събрание веднага декларираха, че няма да подкрепят предложението, а от ГЕРБ призоваха Киселова изобщо да не го допуска за разглеждане.

Инициативата на президента беше остро критикувана и от 40 университетски преподаватели по право, които го обвиниха, че така прави опит да суспендира Конституцията. Причината е, че идеята за референдум за еврото беше отхвърлена от парламента през 2023 г., а през 2024 г. Конституционният съд потвърди, че подобно допитване е недопустимо.

Your browser doesn’t support HTML5

Как противници на еврото напълниха Зала 1 на НДК