Три минути: Държавата плати за герб в кабинета на Пеевски. Мъск прави партия

Делян Пеевски в кабинета си с кметовете от област Кърджали. На стената се вижда герба, за който държавата е платила 10 хил. лева

Най-важното тази сутрин:

  • Гербът на Пеевски
  • Партията на Мъск
  • Площад “Кристо и Жан-Клод”

Парламентът отхвърли трети вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков в петък. Той беше внесен от “Възраждане” с подкрепата на МЕЧ и “Величие”, които искаха да свалят правителството заради фискалната му политика и влизането в еврозоната.

В подкрепа на правителството гласуваха ГЕРБ, БСП, ИТН и “ДПС – Ново начало” на Делян Пеевски. ПП-ДБ и фракцията на Ахмед Доган от ДПС не участваха в гласуването.

Вотът се проведе на фона на пореден протест на привърженици на “Възраждане” против влизането на България в еврозоната.

Още преди гласуването в петък, депутати от “Величие”, подкрепени от “Възраждане” и МЕЧ, внесоха четвърти вот на недоверие с мотив “провал на правителството в сектор околна среда и води”.

Гербът на Пеевски

Народното събрание е платило 10 хил. лева за поставянето на герб в кабинета на санкционирания за корупция лидер на “ДПС – Ново начало” Делян Пеевски. Новината съобщи депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов, който беше отправил въпрос до председателката на парламента по случая.

Гербът е изработен от едноличното дружество „График-55-Румен Петков”, а неговият собственик каза пред Клуб Z, че гербът е ръчна изработка и затова струва 10 хил. лева.

Пеевски е единственият редови депутат, който има българския герб в работния си кабинет в сградата на Народното събрание.

Гербът стана популярен покрай снимките, които формацията на Пеевски разпространява. От тях става ясно кои представители от фракцията на ДПС на Ахмед Доган преминават в ДПС на Пеевски.

Партията на Мъск

Милиардерът Илон Мъск каза, че създава нова партия в САЩ. Това се случи, след като Мъск влезе в конфликт с американския президент Доналд Тръмп в началото на юни. Преди това той беше част от екипа му.

Припомнете си защо се скараха Тръмп и Мъск в този текст.

Мъск каза, че новата партия ще е готова да се включи в избори още следващата година. Но създаването на нова партия в САЩ не е лесен и бърз процес. Досега трета партия не е успявала да се изравни по влияние с двете водещи политически сили – Републиканската и Демократическата партии.

На фронта в Украйна

Русия атакува Украйна със 157 дрона и четири ракети С-300. Украинските власти съобщиха, че повечето дронове са унищожени във въздуха, но не всички. Има данни за ранени хора.

Русия е удвоила броя ракети и дронове, които изстрелва срещу Украйна. Числата се увеличават всеки месец – през декември 2024 г. са регистрирани 1269 удара срещу 2436 през май тази година.

В същото време Украйна успява да прехване по-малък процент от тях – от 95% през юни 2024 г. до 79% през юни 2025 г. На този фон САЩ спряха доставките на някои оръжия за Украйна, включително ракети за противовъздушна отбрана.

Украйна нанася удари върху военни цели в Русия. В събота Киев съобщи, че е ударил военно летище край град Борисоглебск в руската Вороженка област и е поразил склад за бомби и самолет. Москва потвърждава за атаката, но не и за щетите.

Украинският президент Володимир Зеленски каза, че Украйна подписва споразумение за доставка на “стотици хиляди дронове”.

Украйна се бори с недостиг на хора. Русия напредва с цената на огромни жертви. Украинските градове Суми, Часив Яр и Покровск са под заплаха. Ето как стоят нещата на фронта в Украйна след повече от 40 месеца война.

Русия няма да се откаже от целите си във войната с Украйна. Това е станало ясно по време на телефонен разговор между американския президент Доналд Тръмп и руския държавен глава Владимир Путин. Тръмп каза, че е останал “разочарован” от разговора. По-късно намекна, че е възможно да наложи нови санкции срещу Русия.

Интересите на Русия по света

Африканската държава Буркина Фасо е една от най-бедните в света, но се превърна в открит съюзник на Русия и враг на Запада след военен преврат. А новият лидер изгражда образа си чрез дезинформационна кампания със снимки с известни хора, докато в действителност зад гърба му стоят руски военни. Не пропускайте тази история.

Русия стана първата държава в света, която призна правителството на талибаните в Афганистан. Те завзеха властта през 2021 г., но нито една страна досега не ги признаваше заради широко разпространени нарушения на човешките права.

От архивите

Песента “Арлекино” изстрелва към световната слава Алла Пугачова. Но тя е и белег на времето в Източна Европа от средата на 70-те. Никола Кръстев разказва как преди 50 години песента донесе на СССР модерност по социалистически.

Израел и Иран воюват сега, но не е било така винаги. Преди революцията да свали иранската монархия през 1979 г., Техеран и Тел Авив са разменяли туристи и стоки вместо ракети и дронове. Тук са събрани архивни снимки от това време.

Радио Свободна Европа започва да се излъчва на 4 юли 1950 г. Архивни кадри разказват 75-годишната му история – от фронтовата линия на Студената война до окопите в Украйна.

И две препоръки

Площад в Париж ще носи имената на Христо Явашев-Кристо и съпругата му Жан-Клод. Решението е на градския съвет на Париж и кметицата Ан Идалго. Площадът се намира в средата на Пон Ньоф – мостът, опакован от Кристо и Жан-Клод преди 41 години.

Тя е една от най-известните френски актриси. Но в последните години все по-рядко е пред камерата. И все по-често – зад обектива на фотоапарата. Одри Тоту е човек на деня.

Абонирайте се, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" - преглед на най-важните новини.

Искрено ваша,

Елица Симеонова