Кюрдската работническа партия (ПКК) съобщи, че се разпуска и прекратява десетилетната си въоръжена борба срещу Турция. Това идва след повече от 40 години конфликт, довел до смъртта на десетки хиляди хора. Сега групировката призовава кюрдският въпрос да бъде решен с демократични средства.
Решението е взето по време на 12-ия конгрес на групировката, който се проведе миналата седмица в Северен Ирак, съобщи информационната агенция „Фират“, свързана с ПКК.
В началото на март организацията обяви примирие с Турция след призив на своя лидер – Абдуллах Йоджалан, групировката да сложи оръжие и да се стреми към мир. Йоджалан излежава доживотна присъда в затвор на остров до Истанбул.
„Дванадесетият конгрес на ПКК реши да разпусне организационната структура на ПКК и да прекрати използването на метода на въоръжена борба“, се казва в изявлението на групировката. „В резултат на това дейностите, извършвани под името „ПКК“, бяха официално прекратени.“
ПКК съобщи, че практическият процес на разпускане и разоръжаване ще бъде ръководен и контролиран от Йоджалан.
Смята се, че 40 000 души са загубили живота си в конфликта между ПКК и Турция. Част от жертвите са в резултат на нападенията на ПКК срещу военни и цивилни цели, а друга - в резултат на турските военни операции срещу групировката и подкрепящите я общности.
Кюрдската работническа партия (ПКК) е кюрдска паравоенна организация, основана през 1978 г. от Абдуллах Йоджалан с цел създаване на независима кюрдска държава или постигане на по-голяма кюрдска автономия в рамките на Турция.
В началото ПКК се бори за правата на кюрдите и политическо признаване, но по-късно започва да използва военни средства, за да преследва целите си. Турция, САЩ, Европейският съюз и няколко други държави считат ПКК за терористична организация поради участието ѝ в множество нападения, бомбени атентати и сблъсъци, довели до цивилни и военни жертви.
ПКК действа предимно в Югоизточна Турция, както и в части от Ирак, Сирия и Иран, където живее голяма част от кюрдското население. Идеологията на ПКК съчетава кюрдския национализъм със социалистически принципи, като набляга на кюрдските културни права, равенството между половете и социалната справедливост.
Турското правителство разглежда ПКК като основна заплаха за националната сигурност, като се застъпва за решителни военни действия срещу групировката. От друга страна, някои кюрдски групи гледат на ПКК като на движение, борещо се за правата на малцинствата и за самоопределение.
Форум