Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Ако не стане, просто ще се оттегля". Тръмп очаква Москва и Киев "незабавно" да започнат преговори след разговор с Путин


Колаж със снимки на Доналд Тръмп, Володимир Зеленски и Владимир Путин
Колаж със снимки на Доналд Тръмп, Володимир Зеленски и Владимир Путин

Президентът на САЩ Доналд Тръмп разговаря с руския президент Владимир Путин в понеделник вечерта, предадоха международните агенции.

След разговора Тръмп каза, че Русия и Украйна „незабавно“ ще започнат преки преговори за прекратяване на огъня.

Новината идва, след като в края на миналата седмица Москва и Киев проведоха мирни преговори в Турция. Те приключиха около 90 минути след началото си, без признаци за напредък и без участници на високо държавно ниво.

Директните преговори между агресора – Русия и жертвата – Украйна бяха наложени от президента Тръмп, след като той встъпи в длъжност на 20 януари 2025 г. Тяхната цел е да покажат, че мирът може да бъде постигнат по пътя на дипломацията.

Тезата на САЩ от времето на Джо Байдън, на Европа и на Украйна е, че целта на Русия е да унищожи Украйна и по тази причина Русия трябва да бъде изолирана, а Украйна – въоръжена за отбрана, за да отблъсне агресора.

В понеделник Тръмп написа в собствената си социална мрежа, че разговорът му с Путин е продължил два часа и е преминал „много добре“.

Русия и Украйна „незабавно ще започнат преговори за прекратяване на огъня и, което е по-важно, за прекратяване на войната. Условията за това ще бъдат договорени между двете страни, каквато е единствената възможност“, каза още той.

Тази нагласа донякъде се разминава с руската. В коментар за руските медии в понеделник Путин каза само, че Русия е готова да работи с Украйна за изработването на „меморандум за възможно бъдещо мирно споразумение“. Тази заявка далеч не е толкова категорична.

След разговора с Тръмп Путин също така повтори условието си за „премахване на първопричините“ за войната. Когато казва това, той има предвид да се спре желанието на Украйна за по-тесни връзки с Европейския съюз (ЕС) и НАТО.

Преди да говори с Путин, Тръмп проведе разговор и с украинския президент Володимир Зеленски. След него Зеленски написа в публикация в платформата Екс, че Украйна е готова за „пълно и безусловно прекратяване на огъня“.

Има вероятност най-новата позиция на Тръмп по отношение на войната в Украйна да е знак, че САЩ може да се откажат да участват в преговорите, написа Би Би Си. По-късно в понеделник Тръмп каза, че няма да се оттегли от посредничеството между Москва и Киев, но призна, че има определени „червени линии“.

„Ако не стане, просто ще се оттегля и те ще трябва да продължат“, каза той.

Такова решение би обезпокоило Украйна, особено ако означава прекратяване и на американската военна и разузнавателна подкрепа за Киев.

„За всички нас е от решаващо значение САЩ да не се дистанцират от преговорите и стремежа към мир“, каза Зеленски след разговора между Тръмп и Путин.

Откакто встъпи в длъжност през януари, Тръмп превърна прекратяването на бойните действия в Украйна в основен приоритет на външната си политика. Оттогава той проведе няколко телефонни разговора с Путин и два пъти се срещна със Зеленски.

През март Тръмп поиска двете страни незабавно да се споразумеят за 30-дневно прекратяване на огъня. Оттогава насам той повтаря това искане, като казва, че ще санкционира всяка държава, която подкопава прекратяването на огъня.

Зеленски се съгласи с предложението на Белия дом, но Путин го отхвърли и поиска Украйна първо да се съгласи с определени предварителни условия – например, да признае анексирането на украинска територия от Русия и да предприеме демилитаризация. Украйна не е съгласна с това.

Преди разговора на Тръмп с Путин в понеделник Зеленски потвърди подкрепата си за първоначалното предложение на Тръмп за 30-дневно прекратяване на огъня.

„Украйна настоява за нуждата от пълно и безусловно прекратяване на огъня, за да се спаси човешки живот и да се създаде необходимата основа за дипломация. Такова прекратяване на огъня трябва да бъде достатъчно дълго и да включва възможност за удължаване", написа украинският президент.

Миналата седмица руски и украински преговарящи се срещнаха в Истанбул за пръв път от първите седмици, след като Русия започна пълномащабната си инвазия срещу Украйна през февруари 2022 г. Срещите постигнаха споразумение за размяна на военнопленници, но не доведоха до ангажимент за прекратяване на огъня.

Съобщава се, че руските преговарящи са поставили твърде крайни условия на Украйна, които са отдавна отхвърлени както от Киев, така и от западните му съюзници.

След като първоначално имаше напрежение с Украйна по въпроса за прекратяването на войната, през последните седмици Тръмп прехвърли разочарованието си към Русия, а тонът на публичните изказвания на американските официални лица спрямо Москва се изостри. Тръмп предположи, че Путин търси по-нататъшни разговори, без да има истинско намерение да постигне мир.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Как руската пропаганда влиза в българските училища
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00
XS
SM
MD
LG