Връзки за достъпност

Извънредни новини

Политиката на скрития в бункера. Защо поведението на Хаменей поставя под въпрос бъдещето в управлението на Иран


Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей и главнокомандващи от Ислямската революционна гвардия
Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей и главнокомандващи от Ислямската революционна гвардия

Неговата държава Иран беше нападната и поставена на колене, но той - нейният лидер аятолах Али Хаменей, отсъстваше. Липсата му в тези дни на изпитание постави под въпрос не само неговото лидерство, но и целия модел на управление. Може ли да има вътрешен преврат и кой може да го оглави?

Отсъствието на върховния лидер аятолах Али Хаменей от публичното пространство по време на войната между Израел и Иран може да се превърне в решаващ момент за неговото лидерство и бъдещето на ислямската република.

Докато израелският премиер Бенямин Нетаняху имаше постоянно присъствие – излизаше с ежедневни изявления и демонстрираше решителност, Хаменей, главнокомандващият на Иран, беше почти невидим, като пусна само две видеосъобщения по време на конфликта, едното от които почти сигурно е било заснето в бункер.

След прекратяването на огъня, когато се появи и трето съобщение от Хаменей, дебатът за влиянието на поведението му по време на войната се засили сред експертите и иранската общественост.

В бункера, за да оцелееш

Изчезването на Хаменей не беше просто въпрос на стил на лидерство. То беше пряко предизвикано от достоверни информации, че той е бил начело в списъка на издирваните от Израел лица.

Израелският министър на отбраната Израел Кац публично потвърди, че Тел Авив активно е търсил възможност да убие иранския върховен лидер по време на конфликта, но не е успял, тъй като той „се е скрил много дълбоко“, което означава, че „не е имало оперативна възможност“.

Заплахата била толкова сериозна, че според информациите Хаменей преустановил всякаква електронна комуникация и разчитал само на доверен кръг от сътрудници. Вестник „Ню Йорк Таймс“ писа, че той дори определил ред на наследяване в случай, че бъде убит.

Лидерство под обстрел?

Това извънредно ниво на заплаха и реакцията на Хаменеи оформиха възприятията за неговото лидерство.

„Аятолах Хаменей е отговорен както за настъпването на тази катастрофа върху режима си, така и за спасяването му в момент на опасност“, каза Али Ваез, директор на програмата за Иран в Международната кризисна група, пред Радио Свободна Европа (RFE/RL).

Първият израелски удар елиминира ешелон от военното командване на Иран и разкри „сериозни структурни слабости в ръководството и апарата за сигурност на Иран“, каза още Ваез.

Тези неуспехи, в комбинация с щетите, нанесени на ракетния арсенал, ядрената програма и регионалните представители на Иран, оставиха стратегическата доктрина на Ислямската република в хаос.

„Макар Хаменей да оцеля физически и политически след конфликта, неговото наследство е разрушително за страната“, твърди Ваез.

Все пак някои виждат и нюанси в управлението на кризата от страна на Хаменей.

Раз Зимт, директор на изследователската програма „Иран и шиитската ос“ в Института за национални проучвания в областта на сигурността (INSS) в Тел Авив, казва, че въпреки първоначалния шок и загубата на висши командири, Хаменей е успял да назначи бързо свои приемници. Това според него е организационно постижение, което „не е толкова лесно“, особено предвид мащаба на тези загуби.

„Въпреки изненадата, въпреки шока, който със сигурност е засилил параноята му, мисля, че той всъщност е успял да назначи наследници за по-малко от 24 часа“, каза Зимт пред RFE/RL.

Тази способност да поддържа контрол в условията на хаос, според него, временно е предпазила Хаменей от преки предизвикателства към авторитета му.

„В близко бъдеще ще бъде още по-трудно да се оспори авторитетът му, най-вече поради факта, че е заобиколен от по-малко опитни командири.“

Възходът на Ислямската революционна гвардия

Този епизод обаче допълнително засили ролята на Ислямската революционна гвардия (ИРГ).

Ваез казва, че „всеки голям външен шок за ислямската република... исторически е допринасял за разширяването на ролята на ИРГ в системата“.

Гвардията излезе от кризата като гръбнак на политическата система, бързо запълни критични пропуски в командването и се позиционира като незаменима институция за оцеляването на Иран.

„Не виждам никой друг, който да може да замести Революционната гвардия като основен елемент в иранския елит, който може да осигури сигурност и да подкрепи съществуването на режима“, казва Зимт.

Microsite EMBED Starter
Интерактивна графика

Как се управлява Иран

Цялата власт в ислямската република идва от върховния лидер.

Върховен лидер

Неизбираеми институции

Главнокомандващи на
въоръжените сили

Ръководител на
държавните
медии

Съвет на пазителите
на конституцията

Съвет по
целесъобразност

Глава на

съдебната власт

Избираеми институции

Меджлис

Президент

Съвет на експертите

Кабинет

Върховен лидер

Неизбираеми институции

Главнокомандващи на
въоръжените сили

Съвет по
целесъобразност

Ръководител на
държавните
медии

Глава на

съдебната власт

Съвет на пазителите
на конституцията

Elected Institutions

Меджлис

Президент

Съвет на експертите

Кабинет

Неизбираеми институции

Избираеми институции

Credit: Wojtek Grojec

Все пак стратегическите разходи на войната вероятно ще повдигнат трудни въпроси в следващите месеци „относно неспособността на Иран да запази своята възпираща сила спрямо Израел и Съединените щати“.

Все пак Зимт смята, че Революционната гвардия ще подкрепя Хаменей докато върховният лидер остане на власт и няма да се опитат да го свалят от власт.

Може ли да има преврат в Иран

И двамата експерти са съгласни, че макар и преврат да е малко вероятен в краткосрочен план, влиянието на ИРГ ще продължи да нараства, особено с напредването на възрастта на Хаменей, което поставя на преден план въпросите за наследството.

Ваез предупреждава, че ИРГ „постепенно започва да разглежда духовното ръководство по-скоро като тежест, отколкото като предимство“.

Междувременно Зимт не вижда признаци за предстояща промяна в стратегическата посока на Иран, нито при Хаменей, нито при евентуален негов наследник.

Така че, макар и незабавни предизвикателства пред управлението на Хаменей да са малко вероятни, централната роля на ИРГ само се е засилила заради войната с Израел, която постави началото на въпроси и борби за власт, които ще определят бъдещето на ислямската република.

Форум

XS
SM
MD
LG