През последните седмици Армения е обзета от политическа криза с арести на духовници, обвинения в подготовка на преврат и цинични нападки между премиер и ръководители на църквата.
Тя започна, след като уебсайт, контролиран от управляващата партия, публикува копие на „план за преврат“, разработен от опозицията.
Предполагаемият план, който според опозиционните лидери е фалшификат, не съдържа насилствени действия, целящи свалянето на премиера Никол Пашинян. Въпреки това той го представи като доказателство за заговор срещу него, а Разследващият комитет на страната публикува разкрития в подкрепа на твърденията му.
Последваха репресии, включително арестите на двама архиепископи, които органите на реда обвиниха в заговор за „терористични действия“ с цел завземане на властта.
Църквата и опозиционни формации се обединиха срещу управляващите, а противопоставянето между властта и духовниците ескалира.
Вътрешното напрежение започна още след войната за спорния регион Нагорни Карабах с Азербайджан през 2020 г. Църквата обвинява Пашинян за поражението на Ереван в конфликта.
Войната стана повод лидерът силно да намали връзките на Армения с традиционния ѝ съюзник Русия, като една от причините е, че според Ереван руските войски, разположени в и около региона на Нагорни Карабах след 2020 г. не са направили достатъчно, за да спрат последвалата офанзива, предприета от Баку през 2023 г.
Какво се случи
На 27 юни полицаи и служители от Националната служба за сигурност (НСС) на Армения пристигнаха в манастира „Свети Ечмиадзин“, за да задържат архиепископ Микаел Аджапахян, предстоятел на Ширакската епархия на Арменската апостолическа църква.
Той е обвинен, че преди повече от година е направил публични изявления, които според управляващите са представлявали призив за завземане на властта и насилствено сваляне на конституционния ред в Армения.
Аджапахян отхвърли обвиненията и определи случващото се като „абсолютно незаконно“. „Аз не съм заплаха за тази страна, заплахата седи в правителството“, каза той в отговор на обвинения на Пашинян.
Два дни по-рано Разследващият комитет на Армения задържа и архиепископ Баграт Галстанян, който миналата година оглави масови антиправителствени протести. Той също отхвърли обвиненията, че е подготвял насилствено сваляне на правителството.
Докато полицията го отвеждаше, духовникът се обърна към Пашинян с думите: "Слушай внимателно, остава ти много малко време. Изчакайте още малко, ние ще дойдем."
Кой е Галстанян
Баграт Галстанян оглавяваше епархията на Арменската апостолическа църква в северната провинция Тавуш, преди да поведе антиправителствените протести през 2024 г.
Те бяха предизвикани от спорни териториални отстъпки, които Пашинян направи, след като през септември 2023 г. Азербайджан превзе населения с етнически арменци регион Нагорни Карабах, за който двете държави воюват от години.
След като не успя да провали прехвърлянето на земи, Галстанян събра десетки хиляди хора в Ереван, за да поиска оставката на Пашинян.
Критиците на премиера твърдят, че той е започнал кампанията си срещу църквата, за да угоди на Азербайджан, който от своя страна критикува дейността на Арменската апостолическа църква и нейния глава. Правителството отхвърля тези твърдения.
Всички арменски опозиционни сили се присъединиха или подкрепиха ръководеното от Галстанян движение, когато то набра скорост през май 2024 г. Но някои от тях впоследствие критикуваха архиерея за липсата на ясна стратегия за свалянето на Пашинян.
Сега основният опозиционен алианс „Хаястан“ осъди „незаконните арести и обиски“ и „скалъпените обвинения“ и призова арменците да се „обединят и да попречат“ на Пашинян да „заглуши огнищата на национална съпротива“ срещу неговото управление.
Какво твърдят разследващите
Според Разследващия комитет на Армения Галстанян е започнал подготовка за преврат през ноември заедно с членове на подкрепяното от него опозиционно движение. Комитетът твърди, че те са планирали да убият неназовани „цивилни граждани“, да предприемат други насилствени действия и да парализират органите за сигурност на страната.
Разследващите публикуваха и аудиозапис на предполагаеми разговори на Галстанян с неговите съмишленици. В него се чуват гласове, които обсъждат планове за създаване на десетки малки групи от хора, които да блокират улици, да прекъснат електроснабдяването и интернет връзката и да предизвикат други нарушения, за да помогнат на тълпите да свалят правителството.
Националната служба за сигурност (НСС) извърши и обиски в домовете на Галстанян, двама негови близки сътрудници и на опозиционни активисти в цялата страна. Няколко от тях са свързани с Арменската революционна федерация (Дашнакцутюн) - една от основните опозиционни партии.
Разследващите служби казаха още, че при претърсвания на 90 места са намерени „предмети и документи“, потвърждаващи твърденията за преврата, и публикуваха снимки на няколко огнестрелни оръжия и боеприпаси, които са конфискували.
Членовете на движението на Галстанян казват, че тези оръжия са законно притежавани и че самите следователи са показали съответните разрешителни за оръжие. Повдигнати са обвинения на поне 16 души.
Как се стигна дотук
До обиските и арестите се стигна, след като по-рано на проправителствен уебсайт беше публикуван писмен „план за преврат“.
Преди това беше арестуван руско-арменския милиардер Самвел Карапетян, който остро осъди кампанията на министър-председателя Никол Пашинян срещу църквата и заплаши, че „ако политиците се провалят, ние също ще участваме във всичко това по свой начин“.
Правните органи тълкуват това изявление като заплаха за насилствено сваляне на правителството. Църквата и водещи опозиционни групи осъдиха ареста на Карапетян.
Противопоставянето между правителството на Пашинян и църквата се изостри още повече, когато премиерът започна да обвинява духовниците в нарушаване на обета за безбрачие.
С аргумента че действа като християнин, а не като държавен служител, Пашинян обвини главата на Арменската апостолическа църква Гарегин Втори, че е баща на дете, и го призова да подаде оставка и да освободи мястото си в Светия престол.
В саркастичен пост във Фейсбук премиерът подигравателно намекна, че може да покаже гениталиите си на Гарегин Втори, за да потвърди, че не е обрязан, като в публикацията използва светското му име Ктрий Нерсисян. Това стана, след като по-рано говорителят на Гарегин постави под въпрос дали Пашинян е обрязан.
„На свой ред нека най-накрая да отговори дали е нарушил обета за безбрачие или не - дали има дете или не“, добави Пашинян в поста си от 24 юни.
Острият нецензурен тон, с който протичат споровете между Пашинян и духовниците, привлече много обществени критики.
На 26 юни Пашинян заплаши, че ще отстрани Гарегин Втори от седалището му в Ечмиадзин, ако продължи да игнорира исканията му да подаде оставка.
По-рано след извънредно заседание, председателствано от Гарегин Втори, Върховният духовен съвет на църквата постави под съмнение достоверността на обвиненията в преврат срещу Галстанян.
В края на май Гарегин Втори участва в международна конференция в Швейцария, посветена на опазването на арменското религиозно и културно наследство в Карабах. Конференцията, организирана от Световния съвет на църквите, беше осъдена от най-висшия шиитски мюсюлмански духовник в Азербайджан, който е близък до правителството.
Форум