Решението на Върховния касационен съд (ВКС) срещу сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов е "нова печална страница в делата срещу журналисти в България", а целият процес, продължил 5 години, е категоричен пример за дело "шамар", което цели да ограничи работата на журналистите и гражданското участие.
Това се казва в позиция на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ), публикувана във вторник. Тя идва, след като ден по-рано "Медиапул" и Митов бяха осъдени да заплатят общо 36 000 лв. на съдия Светлин Михайлов заради статии, в които са припомнени общоизвестни факти и оценки по негов адрес. Според ВКС обаче те представляват клевети и обиди.
Сега от АЕЖ посочват, че подобно решение може да има смразяващ ефект върху всички медии и журналисти, които да се въздържат да осветляват проблеми в съдебната система, включително спорни назначения, политически обвързаности или липса на морални качества у магистрати.
"Как медиите и журналистите да разглеждат въпроси, свързани с имущественото състояние на магистратите, евентуалните им зависимости или спорни кадрови решения, когато могат да попаднат под удар и да бъдат принудени да плащат десетки хиляди лева обезщетение?", пише в позицията на асоциацията.
От АЕЖ съобщават, че ще преведат на "Медиапул" 4000 лева, събрани във фонда им за правна помощ, и призовават чрез дарения да бъдат събрани и оставащите 32 000 лева, които съдът определи да бъдат изплатени на ищеца Светлин Михайлов.
Освен това асоциацията настоява Министерството на правосъдието незабавно да внесe необходимите законови промени, които да гарантират защита срещу т.нар. дела "шамари" по силата на приетата през 2024 г. европейска анти-SLAPP директива.
SLAPP дела или дела "шамари" се наричат стратегическите съдебни дела срещу журналисти или граждани, които имат сплашващ ефект спрямо останалите медии. Целта е те да предпочетат да избягват конкретни теми заради страх от завеждане на съдебни искове с непосилни за тях финансови претенции.
При такова дело "шамар" срещу журналиста Росен Босев през 2019 г. той беше осъден за клевета заради свои материали, свързани с бившия председател на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев. Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) миналата година констатира, че с това си решение българският съд е нарушил правото на справедлив процес и правото на свободно изразяване на Босев.
Сега от АЕЖ призовават и "Медиапул" да заведе дело в Страсбург.
"Вярваме, че този казус би могъл да има развитието на случая на Росен Босев", отбелязват от АЕЖ.
Окончателното решение на ВКС по случая на "Медиапул" дойде 5 години след началото на делото. То беше заведено от съдия Светлин Михайлов, който твърди, че четири статии съдържат обиди и клевети по негова адрес.
Във въпросните статии обаче авторът Борис Митов, който сега е журналист в Свободна Европа, цитира отдавна известни факти и изказвания, свързани с Михайлов, а поводът е кандидатурата му за нов мандат начело на Софийския градски съд.
Втората инстанция (САС) определи именно че повечето от претенциите на Михайлов се отнасят до припомняне на факти и оценки, а не става въпрос за обиди и клевети. Практиката на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) разграничава оценките от клеветите и трайно приема, че публичните фигури могат да бъдат подложени на критика в по-широки граници в сравнение с обикновените граждани.
Въпреки това делото претърпя обрат на третата инстанция - ВКС, който не се съгласи със заключенията на САС.
Той отсъди, че "Медиапул" и Митов трябва да платят 20 000 лева обезщетение плюс 16 000 лева лихви, както и 7200 лева съдебни разноски на Михайлов. В същото време съдията трябва да плати на журналистите 7600 лева разноски по делото.
Това са данните за сметката, на която от АЕЖ събират дарения за средствата, необходими за плащане на обезщетението:
ОББ
IBAN BG39UBBS81551011658021
BIC UBBSBGSF
Титуляр АЕЖ България
Основание: anti-SLAPP
Форум