Връзки за достъпност

Извънредни новини

ЕК продължава да повтаря, че очаква от България реформа на ВСС и успехи срещу корупцията


Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Европейската комисия (ЕК) очаква България да възобнови процеса на реформиране на Висшия съдебен съвет (ВСС), както да постигне успехи в борбата срещу корупцията на високо равнище. Това се казва в новия годишен доклад на комисията за върховенството на закона в Европейския съюз (ЕС), публикуван във вторник.

ЕК от години критикува България за неосигуряване на независимост в работата на органите на съдебната власт и ефективна борба с корупцията.

В доклада си от миналата година ЕК също отчете липса на напредък в борбата срещу корупцията. Както и в доклада си за България от 2023 г., сега ЕК отново казва, че не вижда напредък по законодателството, свързано с дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) и политическото влияние над него.

Докладът на ЕК за върховенството на правото идва в деня, в който Европарламентът прие България за член на еврозоната от 1 януари 2026 г.

ЕК все пак отчита, че по препоръките от миналата година има един "ограничен напредък" - в подобряването на почтеността на високопоставените държавни служители, както и един "известен напредък" - в осигуряване на прозрачността при разпределението на държавната реклама.

Какви са препоръките

Сред останалите препоръки на ЕК България да промени законодателството, за да избегне дългосрочното командироване на съдии. Нивото на независимост на правосъдието в България продължава да е много ниско, казва ЕК.

Продължава да бъде ограничено и прилагането на националната стратегия за борба с корупцията, отчита докладът. Все още липсва солидно досие за дела за подкупи по високите етажи. Присъдите остават малко на брой, а данните за съдебните дела са неубедителни.

Продължава работата по укрепването на интегритета на полицията и съдебната система, но все още има големи пропуски в правилата за интегритет на хора от властта. Не са достатъчни и мерките за намаляването на риска от корупция при обществените поръчки.

ЕК изразява продължаващото си безпокойство около финансирането и политизирането на медийния регулатор (СЕМ). Все още не е приет проектозаконът, с който да се засили независимостта на обществените медии, отбелязва комисията. Тя отбелязва и продължаващото забавяне на назначаването на нов генерален директор на БНТ.

Все още е ограничена принудата за задължителното разкриване на собствеността върху медиите, а и продължават индикациите за политическо и икономическо влияние върху тях, пише в доклада. Журналистите са изправени пред повече предизвикателства в дейността си, се казва още в текста.

Комисията е обезпокоена и от факта, че някои независими и регулаторни органи продължават да работят с изтекъл мандат.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

В еврозоната от 1 януари. Ами сега?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00
XS
SM
MD
LG