Тя е една от основните причини България да има свой фестивал за съвременен танц, който се нарежда сред най-престижните подобни фестивали в света.
От 18 години насам One Dance Festival (Уан Денс Фестивал) води на българската сцена някои от най-известните хореографи, а вече дори е съпродуцент на много от тях.
Днес успехите на фестивала са "повече от това, което някога сме мечтали да постигнем", казва директорката на фестивала Елианна Лилова пред Свободна Европа. Разговаряме с нея на 29 април - Международен ден на танца.
Тази година се превърна в една от най-успешните за One Dance, след като през февруари три негови копродукции се наредиха сред четирите номинирани спектакли за престижната награда за съвременен танц - "Роуз".
Това включва спектакли на световноизвестните хореографи Лиа Родригес, Марко да Силва Ферейра, както и на победителя - Христос Пападопулос, който ще участва в тазгодишното издание на One Dance. То ще започне на 23 май в Дома на културата в Пловдив.
Фестивалът ще бъде открит със спектакъла DUB на френския хореограф Амала Дианор. Това е мащабна творба за 11 танцьори от цял свят, изпълнявана с музика на живо и създадена заедно с композитора Авир Леон и визуалния артист Грегоар Корганов.
Лилова завършва испанска филология, а след това и магистратура по културен мениджмънт. През 2008 г., когато се провежда първото издание на фестивала, тя е част от организацията му. Създател на фестивала е Асен Асенов, директор на фондация "Едно".
Чрез фестивала тя за пръв път се среща с изкуството на съвременния танц. Оттогава влечението ѝ към съвременния танц става все по-силно.
През 2013 г. Лилова вече е директорка на фестивала и благодарение на нея той се разраства значително през следващите години.
По думите ѝ хореографите много внимават кой копродуцира техните спектакли и с кои лога ще обикалят целия свят. Понякога преговорите за това започват още 2-3 години преди старта на създаване на самия спектакъл.
С годините One Dance поддържа и развива отношенията си с големите артисти и така постепенно печели доверието им.
"Ние сме много амбициозни с Асен, искаме този фестивал да продължава да се развива. Тъй като постоянно пътуваме, посещаваме множество платформи и фестивали, искаме всичко, което харесаме отвън, да можем да го покажем и тук", казва Лилова. "Това е необяснима страст, която дори на собственото си семейство не мога да обясня".
Съвременните изкуства имат голяма уста, която обича да говори, да разказва, да провокира мисъл и реакция"Елианна Лилова
За нея съвременният танц е много повече от просто забавление.
"Днес хората масово са погълнати, свободното им време е изядено от масови и социални медии и тяхната способност да рефлектират върху процесите, които текат в обществото, е приспана", казва Лилова.
"Съвременният човек става все по-апатичен към всякакви социални и политически въпроси", добавя тя, докато "съвременните изкуства имат голяма уста, която обича да говори, да разказва, да провокира мисъл и реакция".
Каква ще е програмата
Тази година програмата включва четирима международни хореографи и трима български. Броят на спектаклите е наполовина по-малък от обичайното заради близо четиримесечно забавяне и съкращаване на финансирането на фестивала от Министерството на културата.
Три от международните спектакли, които ще дойдат на сцената на Дома на културата в Пловдив, са копродукции на One Dance и ще бъдат представени веднага след световните си премиери.
Един от тях ще бъде "Моята свирепа първа стъпка" на Христос Пападопулос - едно от най-големите имена на съвременната световна сцена.
Друга международна продукция е "Франк" на Чериш Мензо от Белгия, която е носителка на множество международни награди. Спектакълът е третият от трилогия, която се занимава с теми, свързани с женското тяло.
Трета продукция е "Борда" на Лиа Родригес, която е сред най-значимите хореографи в Южна Америка. Тя също е носителка на редица европейски награди, но избира да живее в Бразилия, където развива социална дейност. Нейните хореографии са характерни с острите си политически послания.
Четвъртият спектакъл е DUB на френския хореограф Амала Дианор, с който ще започне фестивалът.
Българските участници тази година включват Неда Ружева, Александър Георгиев и Коста Каракашян, като One Dance е копродуцент и на трите спектакъла.
"One Dance започна да копродуцира български артисти само преди 3 години", казва Лилова. "Нашата задача е много мащабна, ние искаме да изнасяме българско съдържание на световната сцена", добавя тя.
Освен да промотира български хореографии в чужбина, One Dance се старае и да подпомага развитието на българските артисти в страната с различни инициативи, включително безплатни уъркшопи с хореографите, които участват в програмите на фестивала.
Форум