Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Летящ, годен, боеспособен". Неизправната част на F-16 ще се подмени, новата вече е в България


Премиерът Росен Желязков по време на парламентарен контрол в петък, 9 май
Премиерът Росен Желязков по време на парламентарен контрол в петък, 9 май

Новият български изтребител F-16 е имал технически проблем с конкретна част. Тази част е била в гаранция и е поръчана, а вече е и доставена в България. Това каза премиерът Росен Желязков по време на парламентарен контрол в петък в отговор на въпрос за състоянието на новия военен самолет.

“Самолетът е летящ, годен, боеспособен”, каза Желязков пред депутатите.

Той добави, че темата е станала обект на “политическата престрелка”.

Машината кацна в България на 2 април, но оттогава не е летяла и не взе участие в традиционния военен парад по повод 6 май - Денят на храбростта. Това породи съмнения, че американският самолет е бил повреден след пристигането си в авиобаза “Граф Игнатиево”.

Ръководството на българската армия вече отхвърли версията за опит за саботаж на софтуера на изтребителя.

В петък премиерът Росен Желязков и министърът на отбраната Атанас Запрянов в отделни изказвания дадоха повече детайли за проблема. Те съобщиха, че новата част, с която ще бъде подменена неизправната, вече е пристигнала в България.

По думите на Желязков индикация за проблема се е появила по време на полета на изтребителя към България.

“Подаден е сигнал, светнал е индикатор, който уведомява за някаква неизправност по отношение на зареждането на акумулатор”, каза Желязков.

Самолетът е кацнал в България безпроблемно, а при проведена диагностика по-късно индикаторът за неизправност е дал сигнал отново.

“Става въпрос за блок, който в своята цялост е гаранционен. Този блок е заявен, доставен и вероятно вече монтиран. Това е част от гаранционната поддръжка на този самолет”, каза Желязков.

Атанас Запрянов каза в изявление в Министерския съвет, че след подмяната на частта ще продължат проверките, които са част от процедурата за техническо приемане на самолета, а след това ще се проведат и първите полети с него в България.

Споровете около техническото състояние на новия български изтребител F-16 започнаха след размяна на обвинения между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и президента Румен Радев.

Първо Борисов каза, че Радев е казал в неофициален разговор с журналисти, че самолетът е счупен и не лети. После Радев му отговори задочно, като разкритикува покупката на американските изтребители, направена по време на управлението на Борисов.

Същия ден дойде и потвърждение от командира на ВВС Николай Русев, че има установен проблем със самолета, който, по думите му, не е повод за тревога.

Впоследствие се появиха версии за евентуален саботаж и нерегламентиран достъп на вражеска държава. Ротационният председател на парламентарната комисия за контрол на специалните служби Атанас Атанасов от ПП-ДБ свика заседание.

Но ръководството на армията отрече да става дума за саботаж и каза, че проблемът е технически.

В четвъртък говорител на Европейската комисия каза пред БНР, че институцията следи темата.

“Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса във връзка с инцидента с получения от България изтребител F-16 трябва да бъдат взети сериозно и когато се повдигат, да се разискват чрез подходящите канали и основават на потвърдени доказателства”, каза говорителят Тома Рение.

В петък Желязков каза, че темата е използвана политически и че има и “идеологически измерения”.

“Ако не беше политическата престрелка по тази тема, щеше всичко да е в сферата на гаранционното поддържане на един актив”, каза той. “На всички в тази зала е ясно какво се има предвид, когато се преминава от една съветска платформа на платформа, съвместима с НАТО.”

Министърът на отбраната също каза, че се “политизира един технически въпрос” и критикува президента Румен Радев.

“Президентската институция се опитва да се държи като министерство на отбраната в сянка”, каза Запрянов.

Президентът Румен Радев от своя страна критикува Борисов за повдигането на темата.

“Това, което става в момента с F-16, е олицетворение на цялостното отношение на управлението на Борисов към проблемите на отбраната”, каза Радев в петък.

През 2019 и 2022 г. България купи общо 16 американски многоцелеви изтребителя F-16 Block 70. Решението за покупката на новите военни самолети беше взето, след като българските военновъздушни сили останаха с ограничен ресурс, за да пазят българското въздушно пространство. Армията разполага само с единици изправни изтребители МиГ-29, от които не е ясно колко още летят.


  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Какво се случва с Крим
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00
XS
SM
MD
LG