Ту е „просто депутат“, ту обира лаврите за политики на правителството. Става дума за лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. От месеци той настоява, че няма нищо общо с кабинета на Росен Желязков. Но все по-често влиза в противоречие със себе си: приписва си заслугите за влизането в еврозоната, инспектира язовири, хвали се с новопостроени пречиствателни станции.
Всичко това е част от една вече започнала подготовка за нови избори, казва политологът Милен Любенов.
„Борисов не се е отказал от идеята да бъде премиер. В момента тече подготовка за нови предсрочни избори, на които да се открие перспективата за ново мнозинство на ГЕРБ и „ДПС - Ново начало“, смята той.
„Изявленията му, че няма нищо общо с правителството, са по-скоро театрален жест“, добавя и неговият колега Антоний Тодоров. И посочва, че става дума за добре премислена стратегия:
„Борисов си прави сметки, така че след края на това правителство да излезе по възможност чист. Да не бъде обвиняван за неуспехите му и същевременно да се възползва от успехите му“.
Когато темата носи негативи
Правителството на Росен Желязков беше съставено през януари с мандата на ГЕРБ и с гласовете на БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган. Впоследствие групата на Доган оттегли подкрепата си и обвини правителството, че работи в полза на санкционирания за корупция Делян Пеевски.
След това самият Пеевски, който първоначално казваше, че е твърда опозиция и иска нови избори, обяви, че ще подкрепя правителството на Желязков. И то - по думите му, трябва да изкара пълен мандат.
На този фон Борисов многократно опитва да се дистанцира от кабинета. При едно от изказванията си в края на май той го определи като „един служебен мандат“, въпреки че правителството е с мандата на ГЕРБ. По думите му настоящият кабинет не е негов, а на "Желязков, на Зафиров, на Гуцанов, на Слави Трифонов, на Тошко Йорданов".
"Правителство на Борисов ще има, когато Борисов е премиер или Пеевски е министър“, каза той.
Немалко обаче са примерите как Борисов възприема тази стратегия предимно когато има критични теми.
На 11 юли в коментар пред журналисти той беше попитан за ареста на кмета на Варна Благомир Коцев – действия, които от ПП-ДБ определиха като политически мотивирана атака и които предизвикаха сериозна обществена реакция. Тогава Борисов отхвърли въпроса с аргумента, че „тия, които (го) правят това, да си понесат отговорност, аз не съм пресцентър на всички тези институции, просто коментирам като един депутат“.
Той пак се дистанцира от правителството и тази сряда, когато беше попитан как то ще се бори с евентуалната спекула с цените след приемането на еврото.
„Ако опозицията иска да каже какво можем да подобрим, да каже и ние ще го подобрим. Или по-скоро не ние, а правителството“, каза той.
Направи го и в неделя пред младежи от партията си, на които каза по повод протестите заради ареста на варненския кмет: „Като депутат имам 1 глас, колкото и всички останали 239 [депутати]. Какво ГЕРБ направи, щото аз отговарям за ГЕРБ, за да ни цитират името от площадите?".
Когато темата носи позитиви
Въпреки това още в същото изявление пред журналисти в сряда Борисов заговори и в първо лице множествено число. Но това се случи след смяна на темата. Той каза, че европейските институции са похвалили България за предоговарянето на Плана за възстановяване и „аз мога да коментирам това, което сме направили ние“.
„Ние“ се появи в изявлението му и след новината, че европейските институции са дали окончателна зелена светлина на България за влизането в еврозоната. Тогава вместо в Министерския съвет, премиерът Росен Желязков даде брифинг от централата на ГЕРБ, където в средата на масата седеше не той, а именно Борисов. Именно Борисов, а не Желязков, говори и през значителната част от времето, като си приписа заслугите за историческото събитие.
„Нали говореха за сърцето на Европа? Е, заведох ви там. Там сте“, каза Борисов.
И в неделя добави, обръщайки се към министрите от кабинета на Желязков: „Какво направихте пак – с моя помощ - накарахте Европейската комисия с болшинство, Европейския парламент с болшинство“ да приемат страната в еврозоната [от 1 януари].
През юни и юли Борисов няколко пъти се върна и към едно от честите си занимания от времето, когато беше премиер: инспекция на строителни обекти и язовири. На 20 юни той посети язовир „Александър Стамболийски“, където изслуша отчетите на кметовете на Велико Търново, Павликени и Сухиндол за състоянието на водоема.
На 13 юли, вече рамо до рамо с Желязков, участва и в инспекция на пречиствателната станция „Ясна поляна“. Там каза, че благодарение на неговата среща с президента на Турция Реджеб Ердоган по-рано през май сега „усилено върви проектирането и действията заедно с Турция и Румъния да направим магистрала Черно море“.
През май той посети Ердоган в Турция, като на срещата нямаше информация да са присъствали официални представители на българското правителство.
„Да се върне на бял кон“ на премиерския стол
По думите на политолога от Новия български университет Антоний Тодоров зад това поведение стои премерена стратегия.
„Прави това, така че ако в един момент реши да сложи край на това правителство, да се е дистанцирал достатъчно, за да не носи никаква отговорност“, каза Тодоров пред Свободна Европа. В същото време, по думите му, Борисов опитва да се възползва от позитивите и по този начин сам опровергава твърденията си, че няма нищо общо с кабинета.
„Не мога да си представя абсолютно нищо, което се случва в момента в ГЕРБ, включително съставянето на правителството, без основното участие на Бойко Борисов. Така че за мен това е игра.“, отбелязва Тодоров.
Причината зад всичко това е, че Борисов не се е отказал от амбицията си да бъде отново премиер, казва и политологът от Софийския университет Милен Любенов. Според него това е „средносрочната му цел“.
„Той иска да покаже, че може да се върне на бял кон обратно на това място, от което протестите през 2020 г. искаха неговата оставка“, посочва и Тодоров.
Президент или премиер?
Двамата политолози са единодушни, че именно премиерският пост, а не президентският, е реалната амбиция на лидера на ГЕРБ. По-рано неговият коалиционен партньор от СДС Румен Христов каза, че според него Борисов „би стоял добре като кандидат-президент“.
Но според наблюдателите той едва ли би рискувал да се яви на потенциален балотаж, който има риск и да загуби. Освен това си дава сметка, че президентът има символична власт, а действителната е в ръцете на правителството и управляващото мнозинство.
Той е и допълнително мотивиран от примера на политици като Роберт Фицо в Словакия, Доналд Тръмп в САЩ и Бенямин Нетаняху в Израел – и тримата бяха разследвани, както и изправени пред протести, казват политолозите.
Борисов така и не беше разследван въпреки наличието на различни обвинения спрямо него през годините. Третият кабинет, в който беше премиер, не подаде оставка въпреки многохилядните протести през 2020 г., но на последвалите избори получи значително по-слаб резултат.
Нови избори?
Според Любенов и Тодоров поведението на Борисов в момента е част от подготовка за нови парламентарни избори, при които той да си вземе „реванш“ за отсъствието си от премиерския стол през последните 4 години. В сряда самият Борисов допусна нов вот, като каза, че ако опозицията продължи с критиките си, „най-добре да се преброим пак“. В неделя даде крачка назад - по думите му опозицията с протестите си „ни дърпат за опашката“ да предизвикат избори и „с радост бих го направил (...), ако несъществува следния риск - правителството правят всичко как да се овладяват цени и спекула...“.
По думите на Любенов случващото се с представители на „Продължаваме промяната“ и арестите на техни кметове и общински съветници в София и Варна също е част от тази подготовка – под формата на „елиминиране на конкуренцията“.
„На Борисов му трябват хора, с които да управлява. БСП и ИТН поставиха като условие за общото мнозинство да не е той премиерът. Това означава, че ново мнозинство е възможно само с ДПС – Ново начало“, казва политологът.
Но за да е възможно това, ще е нужен и слаб резултат на ПП-ДБ, които според последните проучвания имат малка преднина пред ДПС на Пеевски.
„Аз мисля, че не са реалистични тези амбиции. Но Борисов не се е отказал от идеята да бъде премиер. Това е човек с много голямо политическо его“, казва Любенов.
Форум