Връзки за достъпност

Извънредни новини

Красимир Димовски, за когото стилът е последното убежище на писателя


Красимир Димовски при връчването на наградата за роман на годината "13 века България", 19 май 2025 г.
Красимир Димовски при връчването на наградата за роман на годината "13 века България", 19 май 2025 г.

Той получава престижна литературна награда, но за свое най-голямо постижение посочва друго - умението да "изтрива" всичко от съзнанието си, за да превключва в различните си амплоа. Носителят на приза "Роман на годината" Красимир Димовски е Човек на деня на Свободна Европа.

Той обича тишината, съзерцанието, мълчанието. Може би заради това си избира да се занимава с писане и рисуване.

"Винаги е по-добре да пишеш, без да говориш, отколкото да говориш, без да пишеш", казва Красимир Димовски пред "Литературни разговори", в отговор на констатацията, че публикува книга след 30-годишна пауза.

В понеделник Димовски получи националната литературна награда за роман на годината "13 века България" - за книгата си "Тезеят в своя лабиринт".

Не очаква да получи престижната награда, но е щастлив с нея, защото "романът ми беше в компанията на 5 много силни книги". Останалите финалисти са творби на Радослав Бимбалов, Георги Господинов, Теа Монева, Юрий Рахнев, Чавдар Ценов.

Красимир Димовски е дългогодишен журналист и политически коментатор във в. "Марица". В продължение на две десетилетия е автор на всекидневна рубрика с карикатури в изданието, за която през 1997 г. получава наградата за журналистика "Пловдив". Има и две самостоятелни изложби с карикатури.

Като студент той пише поезия и разкази, получава и награди, а негови творби са публикувани в редица вестници и списания. В края на 80-те Димовски се очертава като обещаващ млад писател, след като публикува два сборника с разкази - "Ние, кавалеристите" (1987) и "Райската градина" (1989), посрещнати добре от критиката.

Но последва пауза. Защото "не открива своето празно пространство" и не само заради това - "някой път така се стичат нещата", казва авторът.

"Без да намериш своето празно пространство, няма как да седнеш да пишеш. Понякога по-скоро то те намира. По някой път това се проточва с години", казва Димовски.

И обяснява какво има предвид: "Тъй като около нас всички пространства са претъпкани с какво ли не - с ежедневие, с политика, с ежби, със завист, с книги, с прочетени книги и неща, е много е трудно да намериш своето празно пространство".

Красимир Димовски при представянето на романа "Тезеят в своя лабиринт".
Красимир Димовски при представянето на романа "Тезеят в своя лабиринт".

Сега Димовски си има празно пространство и то дава резултат през 2021 г. - сборника с разкази "Момичето, което предсказваше миналото", последван от книгата с 3 новели "Ловецът на русалки" (2022) и романа "Тезеят в своя лабиринт" (2024).

Пространството на Красимир Димивски има и физическо измерение - в родното му село Яврово в Родопите и по-конкретно в една малка каменна къща до голямата каменна къща. Тази "колиба", както той я нарича, са построили двамата с баща му, когато Димовски е бил малък.

До десетата си година той живее в селото, затворено между хълмовете Могила и Могилчица, както ги наричат местните.

Така се наричат и митичните планини в последните му книги, които съставляват стилистична и тематична трилогия "разкази от деца за възрастни - малкото човечество, което в романа среща голямото човечество".

"Могила и Могилчица си съществуват, но всичко останало е плод на въображението", казва Димовски. Или може би не всичко.

"Тези 10 години ми дадоха невероятна зареждаща енергия, такава следа оставиха в мен, че са отпечатани в целия ми по-нататъшен живот. И всичко в книгите ми минава през това необременено мислене, през тези кратки представи, през тези образи."

Момичето в разказите му е един запечатал се детски спомен на момиче, което нагазва до колене в толкова гъста мъгла, че сякаш гази в море.

"Виждах я в далечината и даже ми се стори по едно време, че запрята полата си, за да не се намокри", казва писателят. Момичето е прототип в разказите от "Момичето, което предсказваше миналото", а и в "Ловецът на русалки".

Димовски често ходи в Яврово, за да пише в спокойствие и съзерцание, но и не само. Селото му е връзката на силната енергия със земята. Там той ходи бос и там всичко му е близко - и цветовете, и въздухът, и мирисът.

"За да говориш за света, за да описваш характери с високо световно значение, не е необходимо да разхождаш своите герои из места, които не познаваш. Това може да се случи в едно малко географско място. Въпросът е с какви светове ще го населиш, с какво въображение, с какви идеи", казва Димовски.

"А идеите обезателно трябва да надскачат регионалното, трябва да надскачат и Балканите. Иначе няма смисъл."

Красимир Димовски (вляво) със Стойо Вартоломеев - издател и редактор на романа "Тезеят в своя лабиринт", в планината между Могила и Могилчица в Яврово.
Красимир Димовски (вляво) със Стойо Вартоломеев - издател и редактор на романа "Тезеят в своя лабиринт", в планината между Могила и Могилчица в Яврово.

Красимир Димовски има много характерен и разпознаваем стил на писане. "Напипването му дойде с отличаващия стил - което е най-важното, като при художниците - важно е не само какво ще кажеш, а как ще го кажеш", казва той.

"Стилът е като празното пространство - той те намира. Той е вътрешно усещане, което се поражда от мириса на света, цветовете на света, допира със света и по някакъв начин става такъв, че да бъде само твой, да не се повтаря, да го няма при другите. Но то е сложно за определяне, то е все едно да определиш любовта", добавя Димовски.

Той е убеден, че стилът е последното убежище на човека. "Фабулата, действието, цветовете, се крият в самия език и ако употребяваш само универсален език, се крие адска заплаха в изкуствения интелект.. Когато изкуственият интелект започне да ражда един нов Пикасо, това ще бъде краят на човечеството."

Иначе в деня си Димовски работи като журналист и политически коментатор. Това е нелека работа и е трудно съвместяването ѝ с творческата. Но той умее да "изтрива" деня от съзнанието си.

"Не знам как се получи, но това ме спаси. И го смятам за голямо постижение."

Форум

XS
SM
MD
LG