Президентът Румен Радев внася в Народното събрание предложение за провеждане на референдум за приемането на еврото в България от 2026 г. Той съобщи това в извънредно изявление в петък вечерта.
Въпросът, който Радев предлага да бъде зададен, е: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро от 2026 г.?"
Инициативата му идва по-малко от месец преди да бъде публикувана оценката за готовността на страната за членство в еврозоната. Тази оценка е ключово условие за приемането на единната валута и беше поискана от правителството през февруари.
Целта на правителството на Росен Желязков е еврото да бъде въведено като валута в България от началото на 2026 г.
Според Радев обаче "българското общество няма консенсус" за готовността на страната за членството ѝ в еврозоната и за датата, на която това да се случи.
"Противоречиви са оценките на всички нива на обществената пирамида: в политическата класа, в експертните среди и сред гражданите", каза той в изявление в президентството.
"Това, което най-много липсва обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за нашето общо бъдеще, без да се вслушват в мнението на гражданите", каза още Радев.
По закон президентът може да предложи провеждане на референдум, но решението се взима от парламента.
Опит за провеждане на референдум за отлагане на членството на България в еврозоната е правен и преди от проруската партия "Възраждане", която събра около 600 хиляди подписа за референдум с въпрос дали левът да остане единствената официална валута до 2043 г.
Тогава обаче 49-ото Народно събрание отхвърли провеждането на референдума.
Конституционният съд тогава потвърди, че провеждането на такова допитване е невъзможно, защото противоречи на българската конституция.
Аргументът на конституционните съдии беше, че е забранено с референдум да се решават въпроси, които са вече уредени в сключени от България международни договори, а такъв може да се проведе само преди ратификацията на тези договори. Приемането на еврото в България е уредено в договора за членство в Европейския съюз (ЕС).
През февруари правителството на Росен Желязков поиска необходимите за членството в еврозоната конвергентни доклади.
Те се изготвят от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) и представляват оценка на готовността на страната за въвеждане на еврото.
Очаква се докладите за България да бъдат публикувани на 4 юни.
Ако оценката е положителна, следва гласуване на страните членки на еврозоната. Ако и то е положително, страната може да приеме единната валута след шестмесечен преходен период.
България в продължение на години не отговаряше на един от критериите за членство в еврозоната – този за инфлацията, но го изпълни през април.
Сред партиите в парламента мнозинство имат тези, които са декларирали подкрепата си за членството на България в еврозоната - ГЕРБ, ПП-ДБ, "ДПС – Ново начало", ДПС-ДПС.
БСП и "Има такъв народ" (ИТН) са част от управляващата коалиция, която си постави за цел приемането на еврото от 2026 г., но в миналото са изразявали резерви.
"Възраждане", МЕЧ и "Величие" са казвали, че искат провеждане на референдум за членство на България в еврозоната.
По закон при провеждането на референдум предложението е прието, ако гласуването са участвали не по-малко от гласувалите на последните избори за Народно събрание и ако с "да" са гласували повече от половината от тях. Ако са участвали по-малко гласоподаватели, но повече от половината са подкрепили предложението, то се разглежда в Народното събрание.
Форум