Сръбската полиция разпръска и арестува граждани, които блокираха улици в няколко градове в петък.
След като органите на реда премахнаха повечето блокади, поставени рано сутринта, и арестува десетки протестиращи, следобед граждани отново започнаха да поставят пътни блокади.
Ден преди това протестиращи студенти призоваха за „пълна блокада на Сърбия поради полицейско насилие“. Призивът последва полицейски акции, по време на които близо 80 студенти и антиправителствени протестиращи бяха арестувани в няколко града в нощта на 2 срещу 3 юли.
Студентите обвиниха полицията в прекомерна употреба на сила по време на разбиването на продължилите няколко дни блокади и настояха за предсрочни избори.
Рано сутринта в петък студенти и граждани в Белград, Нови Сад, Ниш и други градове поставиха контейнери, метални огради и други препятствия по улиците. Част от протестиращите в Белград бяха организирали "мобилни блокади", които се преместваха и блокираха други места, след като полицията пристигне на съответната локация.
„Всяка гражданска съпротива има смисъл“, каза един от протестиращите - Миодраг Йевтич, пред Радио Свободна Европа, добавяйки, че „престъпността е навлязла във всяка пора на обществото“.
Милияна Баилович каза, че блокадите са „наложени от властите и тяхното насилие“. „Нашата страна не искаше никакво насилие. Насилието дойде от тяхна страна.“
В петък министърът на вътрешните работи Ивица Дачич каза, че полицаите са действали „без употреба на прекомерна сила“. Той осъди продължаването на блокадите, заявявайки, че те „застрашават нормалния живот на всички граждани и функционирането на града“.
Сръбският президент Александър Вучич каза, че по време на опитите за блокади тази сутрин „полицията е имала пълен контрол“ и че участниците „не са имали никакъв шанс“.
Блокадите в градове в цяла Сърбия започнаха след протест в Белград на 28 юни, когато протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията.
Масовите протести и блокади на факултети в цяла Сърбия започнаха, след като 16 души загинаха при срутването на навеса на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември. Студенти и граждани настояха властите да бъдат подведени под отговорност за инцидента. Протестиращите смятат, че трагедията е причинена от корупция и некомпетентност на властите.
Форум