Таксите за платеното обучение в държавните университети да се намалят "с до 25%". Това решиха депутатите с приети в сряда на първо четене промени в Закона за висшето образование.
Новината идва на фона на студентски протести заради сериозния скок на таксите в платената форма на обучение. За 18 часа в сряда студентите от Софийския университет са обявили протест пред сградата на ректората.
Нарастването на таксите е проблем не само според учещите, но и според преподаватели и самите университети.
Поскъпването се дължи на увеличената субсидия за издръжката на студент по т. нар. държавна поръчка, защото с нейния размер е обвързана и таксата за студентите в платена форма на обучение.
Според закона сега таксата за платено обучение е равна на парите, с които държавата субсидира обучението на един студент по държавна поръчка плюс годишната такса, която си плащат студентите.
С приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г. държавната субсидия за студентите се увеличи. Така съответно скочиха таксите и на студентите, които си плащат.
В СУ "Св. Климент Охридски" например специалности като „Математика“, „Статистика“ и „Анализ на данни“ достигат до 19 340 лв. на година или по 9 670 лв. на семестър. За миналата академична година таксата е била 8232 лв. или по 4116 лв. на семестър.
В платена форма се обучават 7-8% от студентите (около 15-16 хиляди), каза министърът на образованието Красимир Вълчев по време на дебатите. По думите му внесеното от депутати от комисията по образованието предложение "може би има нужда да се коригира".
"Смятаме, че все пак трябва да остане минимална регулация, така че да остави достатъчно широк периметър висшите училища да се конкурират ценово не само в международен план, но и с частните висши училища", каза той.
Вносителите на законопроекта казаха, че след постъпването на становища между двете четения са склонни да преразгледат процента, с който се определя размерът на таксите.
Форум