Френският национален съд по въпросите на убежището (CNDA) реши в петък, че руски граждани, отказали да участват във войната в Украйна, ще могат да получат статут на бежанци във Франция.
Русия официално обяви частична мобилизация през есента на 2022 г. Властите твърдят, че тя е била "частична" и е приключила в края на октомври. Въпреки това руският президент Владимир Путин все още не е подписал указ за нейното приключване. Путин не е обявил втора вълна на мобилизация, като се предполага, че тя неофициално е в ход.
Бежанският статут ще важи както за избягали от Русия поради заплахата от мобилизация, така и за вече мобилизирани, които са отказали да участват във войната в Украйна и са дезертирали от руската армия.
В решението си съдът се позовава на законодателството на Европейския съюз (ЕС) в областта на предоставянето на закрила. По-специално то предвижда да се дава бежански статут на човек, който е изправен пред наказателно преследване за отказ да участва в конфликт, в който може да бъдат извършени военни престъпления.
Съдът посочва също, че по време на нахлуването в Украйна руските войски са извършили военни престъпления, а обявената в Русия мобилизация е била мащабна. Също така руснаците на практика не са могли да избегнат военната служба чрез изпълнение на алтернативна гражданска служба, а самата наборна служба е била проведена с множество нарушения.
Според решението на съда, за да получи статут на бежанец, кандидатът трябва да докаже, че може да бъде насилствено призован в армията. Самият факт, че е в резерва, не се счита за достатъчен.
Мобилизацията предизвика масова миграция от Русия към съседна Грузия, Казахстан, Азербайджан, Турция и други страни на Изток. Причината е, че след началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари Западът затвори въздушното си пространство за руски полети и авиокомпании.
През януари 2023 г. говорителят на Путин Дмитрий Песков каза, че някои разпоредби на указа все още са в сила.