Връзки за достъпност

Извънредни новини

Три минути: Върви опит за отстраняване на временния кмет на Варна. Кой ще назначава антикорупционната комисия


Граждани, подкрепящи арестувания кмет на Варна Благомир Коцев, влязоха на сесията на Общинския съвет
Граждани, подкрепящи арестувания кмет на Варна Благомир Коцев, влязоха на сесията на Общинския съвет

Най-важното тази сутрин:

  • Опит за отстраняване на временния кмет на Варна
  • Нови правила за назначаване на антикорупционната комисия
  • Нов спор между София и Скопие

“Продължаваме промяната” ще подкрепи инициирания от “Величие” вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков, подкрепяно от ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Делян Пеевски. Това е четвъртият пореден опит на опозицията да свали кабинета и ще бъде гласуван в петък.

Досега никой от коалицията ПП-ДБ не подкрепяше внесените с подписи на “Възраждане”, МЕЧ и “Величие” вотове на недоверие.

Промяната при позицията на ПП идва след ареста на кмета на Варна Благомир Коцев, издигнат от ПП-ДБ. Той беше обвинен в участие в организирана престъпна група и поискан подкуп. Според ПП-ДБ акцията е политическа.

Така мислят и стотици хора, които излязоха пред Общината във Варна, за да подкрепят Коцев. В това кратко видео е цялата история.

Временният кмет на Варна

Сега временно изпълняващ длъжността кмет на Варна е зам.-кметът Павел Попов, когото Коцев е посочил да го замества при нужда. Но мнозинството в Общинския съвет, което се състои от ГЕРБ, “Възраждане”, “Алтернатива за гражданите” и по-малки партии, се опитва да отстрани Попов от поста, пише “Медиапул”.

Антикорупционната комисия

Антикорупционната комисия е подложена на критики заради ареста на Коцев.

В същото време парламентът, с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Делян Пеевски, промени правилата за избор на членовете ѝ. Те вече ще се избират от Народното събрание с обикновено мнозинство (121 гласа), а не с квалифицирано (160 гласа).

Това значи, че гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и Пеевски ще са достатъчни за назначаване на членовете ѝ.

Спорът между София и Скопие

Препоръчителен доклад на Европейския парламент предизвика ново напрежение между Скопие и София. Самият документ не решава въпроса дали Северна Македония може да започне преговори за членство в ЕС. Но вместо за реформи, разговорът се оказа за “македонския език и идентичност”. Какво всъщност стана? Отговорът е тук.

Войната на Русия в Украйна

Русия е отговорна за свалянето на полет MH17 на Малайзийските авиолинии през 2014 г., при което загинаха всички 298 пътници и екипаж. Това постанови Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в сряда по дело, заведено от Нидерландия. Можете да си припомните историята на MH17 в този текст.

Отделно ЕСПЧ осъди Русия за редица нарушения на международното право по време на войната в Украйна. Делото е заведено от Киев, който обвинява Русия в убийства, изтезания, изнасилвания и отвличания на украински деца.

В същото време Европейският парламент прие с голямо мнозинство резолюция, с която осъжда продължаващите военни престъпления на Русия в Украйна.

Във Великобритания трима мъже бяха осъдени за палеж на склад с оборудване, предназначено за Украйна. Според обвинението става въпрос за заговор, организиран от оперативни лица, свързани с руската наемническа компания “Вагнер”, основана от покойния Евгений Пригожин.

Руски дронове атакуваха Киев рано на 10 юли за втора поредна нощ. При атаката загинаха двама души, ранени бяха поне 12 и възникнаха пожари в две жилищни сгради в центъра на града, съобщи кметът Виталий Кличко.

Смъртните случаи в Русия

Министър е внезапно уволнен и в същия ден е открит мъртъв, с огнестрелна рана. Следствието казва, че основната версия е самоубийство, но съмненията растат. Причината е, че това е пореден смъртен случай по високите етажи на властта и бизнеса в Русия. Ето как изглежда черният списък.

Рисковете от фентанила

В България бяха открити над два килограма фентанил. Само два милиграма от този наркотик са достатъчни да убият човек. Той е създаден с медицинска цел, но през последните години често се произвежда и разпространява нелегално и убива хора, които може дори да не знаят, че са го приели. Колко е опасен фентанилът, който стигна и до България? Отговорът е тук.

Човек на деня

Биляна Фурнаджиева е художничка, която не просто експериментира с музика, а съчетава двете изкуства в едно. Как го прави? Като създава скулптури, на които свири. Този петък и събота изложбата ѝ “Естествено продължение, глава II” ще бъде съпроводена от концерти във Велико Търново и Казанлък.

Абонирайте се, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" - преглед на най-важните новини.

Искрено ваша,

Елица Симеонова

Форум

Най-ново видео

XS
SM
MD
LG