Великобритания и Европейският съюз (ЕС) сключиха нови споразумения, които регламентират отношенията им в сфери като риболова, търговията и отбраната. Това се случи в понеделник, а международните агенции определиха сделките като „нова глава“ в отношенията между Лондон и Брюксел.
Новината идва пет години след т.нар. Брекзит, когато Великобритания официално напусна ЕС. Брекзит, заедно с пандемията от коронавирус и скока на цените на енергията, причинен от войната в Украйна, доведе до нисък растеж на британската икономика и висока инфлация през последните години.
Сега се очертава ЕС и Великобритания отново да се сближат. В понеделник британският премиер Киър Стармър се срещна с председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен и други висши служители на ЕС за разговори в Лондон.
След тях стана ясно, че ЕС и Великобритания са сключили споразумения в няколко ключови области, които целят да намалят бюрокрацията и да рестартират отношенията на Лондон с 27-те страни членки в блока.
Фон дер Лайен определи срещата като „исторически момент“, който е от полза и за двете страни.
„Тази сделка е печеливша за всички. Великобритания се завръща на световната сцена“, каза и Стармър.
Въпреки това британските опозиционни партии заклеймиха сделките като отстъпление от Брекзит и „предаване“ на ЕС.
Ето в кои сфери ще си сътрудничат Лондон и Брюксел.
Отбрана и сигурност
В хода на разговорите ЕС и Великобритания се споразумяха за официален пакт за отбрана и сигурност.
Представители на Лондон и Брюксел вече ще се срещат два пъти в годината, за да обсъждат въпроси в сферата на отбраната и външната политика.
Обединеното кралство ще се присъедини и към проекта на ЕС за военна мобилност, чиято цел е да се ускори движението на войски и оборудване в рамките на блока и извън него.
Новото партньорство също така ще проправи пътя на Лондон към нова програма за заеми на ЕС на стойност 150 млрд. евро. Според ЕС тази програма ще спомогне за повишаване на готовността на европейската отбрана и ще даде възможност за по-координирана подкрепа за Украйна.
Риболов
Риболовът е спорен и символно важен въпрос за Великобритания и страните членки на ЕС и почти провали сделката за Брекзит през 2020 г.
Сега Лондон и Брюксел се договориха да удължат с 12 години сегашното споразумение, което дава на лодките на ЕС непрекъснат достъп до водите на Великобритания. Така то ще бъде в сила до 2038 г.
Великобритания също така ще продължи да договаря годишни квоти с ЕС и Норвегия и да издава лицензи за риболов в британски води. Ще създаде и Фонд за растеж в областта на рибарството и крайбрежните зони на стойност 360 млн. паунда, който ще инвестира в нови технологии и оборудване.
Износ на селскостопански продукти
В замяна на удължаването на действащите правила за риболова Великобритания се споразумя за намаляване на проверките при износа ѝ на хранителни продукти за ЕС.
По-голямата част от рутинните гранични проверки на пратките с животни и растения към и от ЕС ще отпаднат. В ЕС отново ще могат да се продават британски колбаси и морски дарове за пръв път след Брекзит.
Въпреки че ЕС е най-големият търговски партньор на Великобритания, тя беше засегната от 21% спад в износа си за блока след Брекзит заради усложнената документация.
За младите хора
Предмет на допълнителни преговори ще бъде изграждането на съвместни програми за младежка мобилност между ЕС и Великобритания.
Британското правителство обсъжда създаването на програма, която дава „възможност на младите хора отново да работят и пътуват свободно в Европа“, но е „ограничена във времето“. Ако това се случи, ще бъде въведена годишна квота от визи, които позволяват на граждани на ЕС между 18 и 35 години да работят във Великобритания за период до три години - и обратното.
Великобритания вече има подобни споразумения за младежка мобилност със страни като Канада и Австралия. Преговаря и за повторно присъединяване към програмата „Еразъм+“, която позволява на студенти да учат или да стажуват в чужбина.
Пътуване
Брекзит лиши пътуващите в ЕС британци от възможността да използват електронните паспортни гишета на европейските летища.
Сега Лондон и Брюксел се разбраха това да се промени и хората с британски паспорт да могат да ползват електронните гишета на повече летища в рамките на блока, което ще намали чакането на опашки при граничния контрол.
Форум