"Срам и позор". Протести срещу еврото блокираха ключови пътища в страната

Протестиращи срещу приемането на еврото в България блокират пл. Орлов мост в неделя следобед.

Протестиращи срещу влизането на България в еврозоната блокираха временно възлови пътища в страната.

Новината идва на фона на публичните спорове в България, провокирани от искането на президента Румен Радев парламентът да насрочи референдум за датата на датата на влизане на страната в еврозоната. То не беше прието за обсъждане в парламента, но Радев не се отказа от него, а събитията в подкрепа на запазването на лева продължиха.

Вижте също "Включително въоръжено". "Възраждане" и противници на еврото призоваха за въстание

В неделя следобед - един от най-пиковите моменти през седмицата, десетки хора блокираха кръстовището на столичния пл. Орлов мост.

Те носеха български флагове и транспаранти с надписи за запазване на българския лев. Протестиращите скандираха "оставка" и настояха за провеждането на предложения от Радев референдум, пише БТА.

БНР съобщи за подобни акции в още няколко градове, включително при Дунав мост в Русе. Протестиращите блокираха движението към Румъния и настояха за оставка на правителството.

"Трябваше да бъдем тука 2000 човека, ние сме 25 човека, срамота, срам и позор. Русенци, вас не ви ли засяга това, което се случва?", каза един от участниците пред националното радио. "Смятате, че като вземем еврото, ще сме по-добре ли? Няма да бъде по-добре, защото влезем ли в еврозоната, няма да имате право на нищо".

Сред другите блокирани пътни артерии са още Подбалканският път в района на казанлъшкото село Дунавци, кръстовището пред Общината във Варна и бул. "Патриарх Евтимий" в Стара Загора. Подобни акции имаше и в Бургас, Сливен и Силистра.

Акциите се проведоха два дни след като членове на проруската партия "Възраждане" и други публични личности, които са противници на приемането на еврото, проведоха в НДК събитие в подкрепа на запазването на лева. Те призоваха за "въстание", оставка на правителството и общонационален протест на 31 май.

Няколко дни по-късно, в началото на юни, се очаква Европейската комисия да публикува конвергентния доклад, който ще определи дали България е готова да се присъедини към еврозоната от януари 2026 г.

Мнозинството от партиите в парламента заявиха подкрепата си за приемането на еврото, което беше едно от условията за присъединяване към Европейския съюз през 2007 г.

Конституцията в България не позволява референдум по въпроси, уредени в международни договори, какъвто е този за присъединяването на България към ЕС. По тази причина през 2024 г. Конституционният съд вече отхвърли провеждането на друг подобен референдум.

Вижте също Беше против референдум за еврото, а сега сам го предлага. Кога се обърна Румен Радев