Връзки за достъпност

Извънредни новини

Беше против референдум за еврото, а сега сам го предлага. Кога се обърна Румен Радев


Румен Радев говори по време на конференция за еврото през 2023 г.
Румен Радев говори по време на конференция за еврото през 2023 г.

За едно и също нещо той първо каза, че е законово "невъзможно", а после - че е "изход". Румен Радев направи изненадващ обрат в собствената си позиция и предложи референдум за въвеждане на еврото. Вижте как президентът се е отнасял към еврото в последите 4 години.

В петък вечерта Радев изненадващо съобщи, че ще внесе предложение в Народното събрание за референдум за въвеждането на еврото.

На пръв поглед въпросът, който предлага, звучи различно от въпроса, иницииран от "Възраждане" само две години по-рано. Но всъщност двете формулировки много си приличат - и в двете се пита не дали избирателите са съгласни с приемането на еврото, а кога са съгласни да се случи то.

По-рано Конституционният съд (КС) вече се произнесе, че провеждането на такова допитване е невъзможно, защото противоречи на българската конституция.

Мотивът на КС беше, че законът забранява с референдум да се решават въпроси, които са вече уредени в сключени от България международни договори. Тогава Радев не оспори този довод. Самият той дори го е цитирал в своя позиция преди години.

Какво точно е казвал президентът по темата в миналото? Ето кратка хронология с няколко примера.

Обяснено. Лъжите за еврото, на които не бива да вярвате
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

Да си припомним

  • 2021 г. Радев е за еврото и за план за него.

Окончателната стъпка към приемането на конкретен времеви план за въвеждането на еврото дойде в края на юни 2021 г., по време на първия служебен кабинет на Стефан Янев, назначен именно от Румен Радев.

Тогава БНБ и Министерството на финансите приеха Националния план за въвеждане на еврото в България и в него беше заявена целта това да се случи до началото на 2024 г. Последваха 9 месеца за обществено обсъждане, след които планът беше официално одобрен от Министерския съвет на 30 май 2022 г., припомня справка на БТА, публикувана наскоро.

В този 9-месечен период Радев не е изразявал публично притеснения от въпросния план.

  • 9 ноември 2022 г. Радев е за еврото и против референдум

По време на консултациите за съставяне на кабинет през есента на 2022 г. с "Възраждане" Радев отхвърли искането на партията за референдум за еврото като "невъзможно".

"Съгласно закона (...) провеждането на референдум по въпроси, уредени във вече приети и ратифицирани международни договори е невъзможно. Също така и по Конституция има ограничения", каза тогава Радев.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов му отговори, че въпросът им ще засяга не въвеждането изобщо, а конкретният момент, в който това да стане.

"Ясно е, че имаме приет последователно от няколко правителства Национален план за въвеждане на еврото. Аз по-скоро очаквам българският парламент и вие като част от него да следите как се използва този план за достигане на т.нар. Маастрихски критерии", отвърна му Радев.

  • 24 февруари 2023 г. Радев е за еврото

Няколко месеца по-късно Радев участва в конференцията "България по пътя на еврото" в София. На нея той каза, че е "убеден, че членството ни в еврозоната ще доведе до съществени икономически ползи", но обърна внимание, че е "много по-важно е да бъдат убедени българските граждани" и за това трябва още работа.

Въпреки това речта му беше по-скоро положителна към процеса.

"[Трябват] ефективна политика и действия за приемането ни в еврозоната. България просто трябва да продължи с летящ старт напред", каза той.

"Моята препоръка е и към партиите - не само политическо говорене, трябва да се мисли за реалните политики и реалните действия. Без пореден взрив от парламентарната трибуна", каза още Радев.

  • 10 юли 2023 г. Радев е за референдума на "Възраждане"

Не мина година и президентът изрази различна позиция. Към този момент "Възраждане" вече беше внесла нужните подписи за иницииране на референдум в парламента, но депутатите не одобриха предложението. Процедурата изисква именно парламентът да гласува за подобни идеи.

Тогава Радев каза, че референдумът срещу еврото е "редно да бъде проведен", "след като са изпълнени законовите условия и подписите са събрани".

"Това решение издава страх, недоверие и пренебрежение към българските граждани. Отделно е дали така трябва да бъде формулиран въпросът", добави той.

  • 13 март 2025 г. Радев е за еврото, но се опасява от спекула

На среща със студенти в ПУ "Паисий Хилендарски" през март тази година Радев вече наблегна на друг аргумент. Тогава той каза, че най-важно е не само да бъдат покрити Маастрихските критерии, но и "обществото и бизнесът да усещат готовност и убеденост, че ние трябва да го направим".

"Все още чакам да видя организация, органи, механизми, които да възпрепятстват безконтролното вдигане на цените и спекула", каза Радев, но така и не изрази по-категорична позиция за нужда от отлагане на членството или допитване до гражданите.

"Да, ползите [от приемането на еврото] са несъмнени", каза тогава Радев.

Какво каза сега

  • 9 май 2025 г. Радев предлага референдум за еврото

В петък, 9 май, дойде изненадващо извънредно обръщение на президента, в което той съобщи намерението си да внесе предложение за референдум за еврото.

Основният му аргумент беше, че в "българското общество няма консенсус" за готовността на страната за членството ѝ в еврозоната и за датата, на която това да се случи.

Изявлението му дойде по-малко от месец преди да бъде публикувана оценката за готовността на страната за членство в еврозоната. Тази оценка е ключово условие за приемането на единната валута и беше поискана от правителството през февруари.

  • 10 май 2025 г. Радев защитава предложението

В събота президентът защити предложението си, като повтори, че напрежението и недоверието сред хората расте.

"Референдумът е изход, когато институции с критично ниска легитимност взимат решения по въпроси за общото ни бъдеще", каза Радев и определи провеждането му като "най-голям ангажимент" към гражданите.

Той отново не спомена цитираните от самия него през 2022 г. законови разпоредби - че референдум по въпроси, уредени във вече ратифицирани международни договори, не може да има. Вместо това каза, че КС е разгледал друг въпрос, докато "в неговия референдум" не се търси отговор "за" или "против". При въпроса на "Възраждане" обаче също не се питаше "за" или "против", а се търсеше съгласие за датата на приемане.

Защо е променил позицията си

В петък вечерта и събота последваха реакции на политическите партии. Голяма част от тях обвиниха Радев, че с новата си позиция цели три неща:

  • да поляризира обществото и да всее допълнително разделение;
  • да всее напрежение или дори да разцепи управляващото мнозинство (разделението вече е факт, след като ГЕРБ и БСП казаха, че отхвърлят предложението за референдум, а ИТН, че подкрепя);
  • да спечели политически дивиденти за свой бъдещ политически проект. По думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов с формулировката на въпроса си Радев иска хем да се хареса на проруския електорат, хем да остане юридически неуязвим.

По-рано премиерът Росен Желязков категорично отхвърли предложението на Радев. Целта на правителството му е еврото да бъде въведено като валута в България от началото на 2026 г.

Той призова депутатите в парламента да гласуват срещу предложението. Очаква се Радев да го внесе в понеделник.

Желязков също каза, че президентът "чертае бъдещия си политически проект в електорална надпревара с "Възраждане" и чрез своето "Величие" на гърба на бъдещето на българските граждани". Той припомни и решението на КС, с което беше окончателно отхвърлен опитът на "Възраждане" да организира подобен референдум.

Аргументът на конституционните съдии тогава беше, че е забранено с референдум да се решават въпроси, които са вече уредени в сключени от България международни договори, а такъв може да се проведе само преди ратификацията на тези договори. Приемането на еврото в България е уредено в договора за членство в Европейския съюз (ЕС).

Форум

XS
SM
MD
LG