Във Франция започнаха десети поредни стачки и протести от януари насам срещу пенсионната реформа на президента Еманюел Макрон, съобщиха международни агенции.
Митингите през миналата седмица доведоха до улично насилие, най-тежкото в страната от години. Дотогава протестите срещу реформата на Макрон бяха предимно мирни. Планираните от Макрон промени включват увеличение на минималната пенсионна възраст с две години - от 62 на 64.
Недоволството в обществото се засили, след като в средата на март правителството прокара законопроекта през парламента без гласуване. В предишния национален ден на протести в четвъртък анархисти от "Черния блок" разбиха витрини на магазини, разрушиха автобусни спирки и разграбиха ресторант "Макдоналдс" в Париж, като подобни случаи имаше и в други градове. Според протестиращи полицията е употребила прекомерна сила в опит да спре размириците, като правозащитници и международни организации осъдиха действията на органите на реда.
Асошиейтед прес съобщи във вторник, че стачкуващи работници, размахващи запалени факли, са нахлули и са блокирали железопътните линии, обслужващи една от главните ЖП гари в Париж. В различни градове в страната са започнали митинги.
В понеделник министърът на вътрешните работи Жералд Дарманин предупреди, че съществува "много сериозен риск" от нови прояви на насилие във вторник в столицата и извън нея. По негови думи повече от 1000 "радикални" нарушители на обществения ред, някои от които от чужбина, могат да се включат в планираните мирни шествия.
"Те идват, за да разрушават, да нараняват и убиват полицаи и жандармеристи. Техните цели нямат нищо общо с пенсионната реформа. Техните цели са да дестабилизират нашите републикански институции", каза Дарманин.
Около 13 000 полицаи ще бъдат командировани за митингите, като малко под половината от тях ще бъдат в Париж. Полицията посъветва собствениците на магазини по пътя на протестния митинг в Париж да затворят за деня.
Както и в предишните дни на стачни действия от средата на януари, влаковете и полетите ще бъдат спрени, а някои училища ще бъдат затворени. Срачката ще засегне и енергийния сектор. В понеделник шест от седемте рафинерии във Франция бяха затворени или функционираха с намален капацитет, а терминалите за втечнен природен газ (LNG) бяха блокирани.
Правителството твърди, че законопроектът за пенсиите е от жизненоважно значение, за да се гарантира, че системата няма да фалира в дългосрочен план. Профсъюзите и протестиращите твърдят, че има други начини за това.
Профсъюзите поискаха от Макрон да оттегли или да спре законопроекта - който е приет, но все още не е публикуван, в очакване на разглеждане от Конституционния съвет. Макрон отговори, че е готов да разговаря с профсъюзите, но по други теми.