Рекорден брой жени са избрани за депутати в Турция
Сто двадесет и една жени са били избрани за народни представители в новия парламент на Турция на изборите на 14 май, съобщи Анадолската агенция. Това е най-големият брой жени депутати в историята на турския парламент.
Представителството на жените е нараснало от 17,1 процента от броя на депутатите в 600-членния Меджлис на 20,1 процента след последните парламентарни избори.
Най-много жени кандидати е излъчила Зелената лява партия – 30 от 61. Партията на справедливостта и развитието (ПСР) в новия турски парламент ще има 50 жени. По 30 народни представителки ще има от Народнорепубликанската партия и Зелената лява партия, шест депутатки ще има Добра партия, четири – Партията на националистическото действие, а една народна представителка е от Турската работническа партия.
Републиканският алианс, воден от Партията на справедливостта и развитието на президента Реджеп Тайип Ердоган, спечели парламентарните избори в Турция на 14 май. На президентските избори се стигна до балотаж, който ще се произведе на 28 май. На него ще се борят Ердоган и кандидатът на опозиционния Национален алианс Кемал Кълъчдароглу.
"С Божията помощ". Ердоган очаква да спечели втория тур
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган каза, че очаква да спечели предстоящия втори тур на президентските избори. На първия тур той спечели 49,51% от гласовете, а лидерът на опозицията Кемал Кълъчдароглу - 44,88%. За победа на кандидатът трябваше да спечели 50 на сто плюс един глас.
"Борихме се упорито на първия тур, без провокации, без да обръщаме внимание на натиска, без да се отчайваме, без да се предаваме пред трудностите. Вече започнахме подготовката за 28 май. Сега е време да постигнем още по-голяма победа от постигнатата на 14 май", написа Ердоган в профила си в Туитър.
Той добави, че пострадалите от земетресенията очакват "да излекуваме раните им възможно най-скоро" и "с Божията помощ ще направим така, че 28 май да се превърне в предвестник на „Века на Турция“. Действащият президент е спечелил изборите в 7 от 11 окръга, засегнати от смъртоносните трусове през февруари, сочат предварителни данни, цитирани от Анадолската агенция.
ОССЕ не е открила доказателства за манипулации при броенето на гласовете
Наблюдателите на ОССЕ не са открили доказателства и признаци за манипулации при преброяването на гласовете на изборите в Турция, съобщиха на брифинг в понеделник Майкъл Линк - специален координатор и ръководител на мисията на ОССЕ за краткосрочно наблюдение.
Междувременно Парламентарната асамблея на ОССЕ казаха, че президентските и парламентарни избори в Турция са били добре организирани и са предложили избор между реални политически алтернативи, но действащият президент Реджеп Ердоган и партията му са имали „неоправдано предимство“.
В неделя кандидатът на опозиционния Национален алианс Кемал Кълъчдароглу снощи призова поддръжниците си да не напускат избирателните секции, докато не приключи преброяването на гласовете.
От Висшата избирателна комисия на Турция съобщиха, че нито един от кандидатите за президентския пост не е спечелил над 50% от гласовете, заради което ще се проведе втори тур на гласуването. На първия Ердоган спечели 49,51% от гласовете, а Кълъчдароглу - 44,88%. Представителят на Алианса АТА Синан Оган получи 5,17 на сто от гласовете и от това при кой кандидат ще отидат те на втория тур, зависи дали ще бъде сложен край на 20-годишното управление на Ердоган.
ЕС приветства високата избирателна активност на изборите в Турция
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел приветстваха днес "много високата избирателна активност" на изборите в Турция, наричайки я "победа" за демокрацията, съобщи Франс прес.
"Много високата избирателна активност на тези избори е наистина добра новина (...) Тя е ясен знак, че турският народ е решен да упражнява демократичните си права", каза Фон дер Лайен на пресконференция заедно с Шарл Мишел, който също "поздрави турските граждани".
Турция се насочва днес за първи път в историята си към втори тур на президентските избори, който ще се състои на 28 май между настоящия президент Реджеп Тайип Ердоган и основния му съперник Кемал Кълъчдароглу.
Въпреки че все още се очакват окончателните резултати от президентските и парламентарните избори, избирателна активност по предварителни данни е близо 90%.
"Но изборите не са приключили. Трябва да изчакаме и да видим резултатите от втория тур, следим го много внимателно", заяви председателят на Комисията, като припомни, че Турция е "важен партньор" на ЕС.
Европейският съюз има трудни отношения с Турция, управлявана от президента Реджеп Тайип Ердоган, но страната остава ключов партньор на 27-членния съюз, особено в областта на миграцията, отбелязва агенцията. Турция, която е член на НАТО, официално е кандидат за членство в ЕС, но преговорите за присъединяване, започнали през 2005 г., са в застой от няколко години.
Кемал Кълъчдароглу, издигнат от алианс от шест опозиционни партии, е включил в програмата си ангажименти за върховенство на закона и заяви, че се стреми към "пълноправно членство" в ЕС.
За Ердоган са гласували 49,34 на сто от избирателите, според обработени 99,9 на сто от бюлетините
За настоящия президент Реджеп Ердоган са гласували 49,34 на сто от избирателите, съобщи държавната турска телевизия ТРТ. Това показват данни от обработени 99,9 на сто от бюлетините след състоялите се в неделя президентски избори в Турция.
За основния съперник на Ердоган – Кемал Кълъчдароглу, кандидат на опозиционния Национален алианс, са гласували 44,99 на сто от избирателите. Разликата между двамата е малко под 4,5 на сто. Третият кандидат на Алианса АТА Синан Оган получи 5,23 процента подкрепа от гласоподавателите.
За да спечели на първия тур, кандидатът трябва да получи 50 процента плюс един глас. На 28 май се очертава да се проведе втори тур на президентските избори.
Все още продължава преброяването на гласовете от чужбина. Повече от половината - 55,36 на сто от гражданите на страната, живеещи извън нея, са подкрепили Ердоган, сочат данни на Висшата избирателна комисия на Турция, публикувани от държавната Анадолска агенция. За кандидата на опозицията Кемал Кълъчдароглу са гласували 41,26 процента от турската диаспора. Кандидатът на Алианса АТА Синан Оган е събрал подкрепа от 2,20 процента.
Президентът ще бъде избран след балотаж
Настоящият президент на Турция Реджеп Тайип Ердоган ще се яви на балотаж с основния опозиционен кандидат Кемал Кълъчдароглу. Това показват предварителните резултати от изборите в неделя.
Резултатът на Ердоган падна под 50%. Очаква се балотаж
Действащият турски президент Реджеп Тайип Ердоган вече има под 50% подкрепа на изборите, показват последните данни на държавната Анадолска агенция при преброени 92% от бюлетините. Ако този резултат се запази, това значи, че ще има балотаж.
Данните показват, че Ердоган води с 49,73%, а основният му опонент Кемал Кълъчдароглу е втори с 44,51%. Ако никой от кандидатите не събере над 50% от гласовете на първия тур на изборите за президент, ще има балотаж на 28 май.
Тези данни не са окончателни и предстои към тях да бъдат добавени още гласове предимно от трите мегаполиса Истанбул, Анкара и Измир.
Опозицията призова хората да не вярват на данните на Анадолската агенция. Нейни представители твърдят, че Кълъчдароглу води пред Ердоган.
Избирателната комисия отхвърли обвиненията, че бави резултатите
Председателят на турската Върховна избирателна комисия Ахмет Йенер съобщи, че до момента са преброени 47,08% от бюлетините в Турция и 12,6% от бюлетините от чужбина.
В краткото си изявление, цитирано от Би Би Си, той отхвърли обвиненията, че Комисията забавя публикуването на резултатите умишлено. Йенер не отговори на въпроса кой кандидат води според резултатите от преброените до момента бюлетини.
По-рано опозицията критикува Комисията за това, че не предоставя резултати достатъчно бързо.
Ердоган призова да не обявяват резултати "прибързано"
Настоящият президент на Турция и кандидат за трети мандат Реджеп Тайип Ердоган каза, че бързането да се обявяват и коментират резултати, докато броенето на бюлетините все още продължава, е равносилно на “узурпиране на волята на народа”
“Докато изборите се проведоха в такава положителна и демократична атмосфера и преброяването на гласовете все още продължава, опитът да се обявят резултати прибързано означава узурпиране на националната воля”, написа Ердоган в Туитър в първия си коментар след края на изборния ден.
Думите му изглеждат като реакция на твърденията на опозицията, че нейният кандидат води, въпреки че официалните резултати до момента показват обратното.
Защо целият свят следи изборите в Турция
Изборите в Турция се възприемат от много анализатори като референдум за управлението на Реджеп Тайип Ердоган. Той е на власт от 20 години - първо като премиер, а после като президент - и определя турската вътрешна и външна политика.
Един от основните въпроси ще бъде какво ще бъде отношението на Турция към разширяването на НАТО след изборите. Под управлението на Ердоган Анкара допусна членството на Финландия в алианса, но блокира присъединяването на Швеция.
Друг основен въпрос ще са отношенията с ЕС. Опозицията вече постави като свой приоритет възобновяването на преговорите за членството на Турция в Съюза. Те бяха де факто прекъснати по време на управлението на Ердоган, а една от причините да няма движение в тази посока е прокопаването на върховенството на правото и репресиите срещу политическите противници на Ердоган след опита за преврат от 2016 г.
Трети ключов въпрос са отношенията на Турция с Русия. Ердоган поддържа близки контакти с руския президент Владимир Путин и двете страни обявиха сътрудничество по няколко проекта в енергетиката. Русия добри съобщи, че иска да направи Турция хъб за руския газ. В същото време Ердоган се опитва да посредничи между Русия и Украйна от началото на руската агресия, като едновременно с това изрази подкрепа за териториалната цялост а Украйна.
Ердоган води, но преднината му намалява. Гласовете от големите градове ще решат изборите
Преднината на настоящия президент Реджеп Тайип Ердоган в президентските избори намалява. Това показват резултатите при преброени според 72% от бюлетините, съобщи държавната телевизия ТРТ Хабер (TRT Haber), цитирана от БТА.
Според последните данни Ердоган получава 51,12% от гласовете, а основният му опонент Кемал Кълъчдароглу получава 43,05% от гласовете.
Тези данни обаче не са окончателни и може да се променят, когато бъдат преброени и останалите бюлетини. Решаваща тежест ще имат трите мегаполиса Истанбул, Анкара и Измир, посочва Би Би Си.
Там броенето върви по-бавно заради големия брой на гласувалите и са преброени около половината от гласовете. Истанбул има население от 16 млн. души, а в Анкара и Измир - живеят още общо 10 млн. души. И в трите опозицията има голяма подкрепа, като по данни, цитирани от Би Би Си, опозиционният кандидат води в Истанбул и Измир, а разликата му с Ердоган в Анкара е минимална.
Турските медии публикуваха и резултати от парламентарните избори при около 70% преброени бюлетини. Според тях за управляващата Партия на справедливостта и развитието на Ердоган са гласували 37,8% от избирателите, а за основия ѝ коалиционен партньор Партия на националистическото действие - 11,7%. Основната опозиционна Републиканска народна партия на Кълъчдароглу получава подкрепата на 22,6% от гласувалите, а партньорите ѝ от Партията на доброто - 9,8%.
Ако резултатите се запазят, партията на Ердоган и партньорите ѝ ще имат мнозинство в парламента.
Един от основните въпроси е как ще се отразят резултатите от изборите в Турция на геополитическата ориентация на страната. Експерти казват, че победа на Кемал Кълъчдароглу би била тежко поражение за руския президент Владимир Путин. Дали обаче може да е достатъчна, за да има по-значителна промяна в политиката на Турция спрямо Русия?
Партията на Ердоган отхвърли обвиненията в изкривяване на временните резултати от изборите
Управляващата Партия на справедливостта и развитието (AKP) отхвърли твърденията за липса на достоверност на публикуваните от държавната Анадолска агенция резултати от изборите в Турция.
Според тях действащият президент Реджеп Тайип Ердоган води, но опозицията твърди, че нейният кандидат има преднина и призова да не се вярва на данните на агенцията.
“Броенето на гласовете продължава прозрачно”, каза говорителят на партията на Ердоган Омер Челик, цитиран от Би Би Си. “Това, което трябва да направим сега, е да чакаме резултатите.”
По думите му твърденията, че държавната новинарска агенция изкривява резултатите са “незачитане на националния суверенитет.”
Опозицията твърди, че Кълъчдароглу води на изборите, противно на официалните резултати
Опозицията твърди, че нейният кандидат Кемал Кълъчдароглу води на изборите в Турция. Това противоречи на неокончателните официални резултати, които дават преднина на действащия президент Реджеп Тайип Ердоган.
Кандидатът за президент от опозиционния Национален алианс Кемал Кълъчдароглу публикува първия си коментар в Туитър: “Водим” - твърдение, което се разминава с официалните резултати до момента.
Кметът на Анкара Мансур Яваш, който е кандидат за вицепрезидент на Кълъчдароглу, каза че опозиционният кандидат води. Той отново постави под въпрос достоверността на резултатите, които публикува държавната Анадолска агенция.
"Ние имаме истинската информация в момента", каза Яваш пред репортери, цитиран от Би Би Си. Кълъчдароглу "води пред опонента си", добави той.
Опозицията мобилизира около 500 000 наблюдатели на изборите в цялата страна и разчита на тях за временните резултати.
Резултатите на две агенции дават преднина за Ердоган
Турските медии публикуват различаващи се резултати от изборите за президент.
Според държавната Анадолска агенция настоящият президент Реджеп Тайип Ердоган води с 51,9% от гласовете пред основния опозиционен кандидат Кемал Кълъчдароглу, който получава 42,3%. Данните са при 54% обработени бюлетини.
По-рано в неделя опозицията призова да не се вярва на данните, публикувани от Анадолската агенция.
Частната новинарска агенция Анка, смятана за близка до опозицията, също дава преднина за Ердоган, но с много по-малка разлика - 47,4% срещу 46,8% за Кълъчдароглу, съобщи Би Би Си.
Британската обществена медия отбелязва, че първите данни идват от населените места, където подкрепата за Ердоган и партията му традиционно е висока.
Опозицията призова да не се вярва на първите резултати, публикувани от държавните медии
Основната опозиционна партия изрази оптимизъм за резултатите от изборите в Турция и призова избирателите да не вярват на първите резултати, публикувани от държавната Анадолска информационна агенция.
“Картината засега е доста положителна”, каза Фаик Озтрак от Републиканската народна партия на Кемал Кълъчдароглу.
Той обвини Анадолската агенция, че “провежда операция, на която не трябва да се вярва” и призова хората да не вярват на първите резултати, които тя ще публикува.
Би Би Си отбелязва, че първите данни идват от малките населени места, където има по-малко избиратели и бюлетините се броят по-бързо. Там подкрепата за Ердоган и партията му традиционно е висока.
Кои партии участват в изборите за парламент
В неделя в Турция се провеждат и парламентарни избори. От резултатите ще зависи дали бъдещият президент ще има подкрепа в парламента.
Общо 26 партии, част от тях обединени в коалиции, участват в изборите, но в парламента ще влязат само тези, които получат над 7% от гласовете. Това са основните формации:
Републиканският алианс представлява настоящото парламентарно мнозинство. Водеща роля в него има Партията на справедливостта и развитието (AKP) на Ердоган. Участват също дългогодишният ѝ коалиционен партньор Партията на националистическото действие (MHP), ислямистката и ултранационалистическа Партия на великото единство и ислямистката Партия на новото благоденствие. Кандидати от други по-малки партии също са в листите на алианса.
Националният алианс обединява шест основни опозиционни партии, които са обединени около целта да върнат парламентарното управление в Турция в противовес на президентската република, въведена от Ердоган. Водеща роля има лявоцентристката Републиканската народна партия (CHP). В алианса влизат още националистическата Партия на доброто (IYIP), Партията на бъдещето и Партията на демокрацията и прогреса, основани от бивши членове на партията на Ердоган, и Партията на щастието, която има ислямисти корени.
Алиансът на труда и свободата се състои от Зелената партия и Турската работническа партия. Кандидатите на прокюрдската Демократична партия на народите (HDP) - третата най-голяма опозиционна партия - участват в листите на тази коалиция заради решение на местния конституционен съд, което ѝ пречи да се яви пряко.
Ердоган има преднина, показват първите резултати
Действащият президент Реджеп Тайип Ердоган води на изборите в Турция при преброени 9,1% от бюлетините. Това показват първите резултати, съобщени от турската телевизия Хабер Тюрк (HaberTurk) и цитирани от Ройтерс.
Според тях Ердоган води с 59.47%, а основният му опонент Кемал Кълъчдароглу е втори с 34,79% от гласовете. Тези резултати са съобщени при малък брой преброени гласове (9,1%) и може да се променят значително.
Първите резултати бяха публикувани часове по-рано от очакваното, защото Върховната избирателна комисия отмени забраната за съобщаване на резултати по-рано. Преди изборния ден беше обявено, че тя ще е в сила до 21 часа местно време, но беше отменена още в 18:30 часа.
Кои са кандидатите за президент
Реджеп Тайип Ердоган е настоящият президент на Турция и кандидат за следващ мандат. Той започва политическата си кариера като кмет на Истанбул. През 2003 г. става премиер на страната след победата на неговата Партия на справедливостта и развитието (AKP) и остава на поста в продължение на 11 години. През 2014 г. е избран за президент и е на поста до момента. Управлението му е свързано с нарушаване на свободата на словото и репресии срещу негови политически противници.
Сега Ердоган е кандидат на т.нар. Републикански алианс. Ако спечели изборите, това ще бъде третият му мандат като президент. Това противоречи на конституцията на Турция, която допуска един човек да бъде на поста не повече от два мандата. Избирателната комисия обаче реши, че ще брои мандатите от въвеждането на президентската република през 2018 г. и Ердоган се кандидатира отново.
Кемал Кълъчдароглу е кандидат за президент на Националния алианс, който се състои от шест опозиционни партии, и е основният опонент на Ердоган на изборите. Той е председател на Републиканската народна партия от 2010 г.
Основното предизборно обещание на Кълъчдароглу е да върне парламентарното управление в Турция. Той се противопоставя на концентрирането на властта около Ердоган.
Синан Оган е кандидат на националистическия Алианс на предците. Смята се, че няма шансове за победа, но кандидатурата му може да отклони част от националистическия вот.
Имаше и четвърти кандидат за президент - Мухарем Индже, но той се оттегли няколко дни преди изборите след скандали.
Броенето на гласовете започна
Броенето на гласовете на изборите за президент и парламент в Турция започна.
Двамата основни кандидати за държавен глава Реджеп Тайип Ердоган и Кемал Кълъчдароглу призоваха наблюдателите на вота от своите партии да следят процеса.
“Сега, както винаги, е време твърдо да защитаваме бюлетините. Докато резултатите не са финализирани, ще защитаваме волята на народа си”, написа Ердоган в Туитър.
“Искам да прзова нашите герои на демокрацията: никога не оставяйте урните, без значение какво става, докато окончателният и подписан протокол не е предаден”, написа Кълъчдароглу в социалната мрежа.