Мария Даскалова, която е адвокатка на застрахователната компания "Лев инс" по делото ѝ срещу сайта "Медиапул", е сред номинираните за член на Комисията за противодействие на корупцията (КПК).
Това потвърди самата Даскалова пред Свободна Европа. В сряда стана ясен списъкът с кандидати за членове на КПК, като номинирани са още трима души - Стоян Петков, Петър Коев и Аделина Натина-Зиколова.
Даскалова защитава пред съда "Лев инс", който през 2023 г. заведе дело срещу "Медиапул" за 1 млн. лева. Поводът е статия, която цитира стенограма от заседание на Министерския съвет.
В нея се цитират думите на бившата служебна министърка на финансите Росица Велкова, която говори за проблеми със задължения на компанията "Лев инс" към националното бюро "Зелена карта".
Искът в размер от 1 млн. лева е най-големият срещу медия в историята на България от гледна точка на претендираното обезщетение.
Журналистически организации определиха делото като пример за т.нар. дело "шамар" (SLAPP) - така се наричат стратегически съдебни процеси срещу журналисти или граждани с цел сплашване. Целта е останалите медии да предпочетат да избягват конкретни теми заради страх от завеждане на съдебни искове с непосилни за тях финансови претенции.
В сряда Даскалова потвърди пред Свободна Европа, че е приела номинация на управляващото мнозинство да бъде предложена за член на антикорупционната комисия.
Попитана от коя конкретна партия е дошло предложението, тя предпочете да не коментира, като каза единствено, че "не е любопитствала".
До момента "Медиапул" спечели на две инстанции делото, на което Даскалова представлява ищеца "Лев инс". Предстои разглеждане пред Върховния касационен съд.
По време на разглеждането на първа инстанция Даскалова направи опит да доведе като свидетел в съдебната зала изпълнителния директор на "Лев инс" Павел Димитров, което предизвика недоумението на съда. Допускането на такъв свидетел би означавало едно и също лице да подаде съдебен иск и след това да свидетелства защо този иск е правилен. Затова съдът не позволи на Димитров да даде показания.
КПК е институцията, която има правомощия да прави проверки и да води разследвания по съмнения за корупция. Тя има общо трима членове, които се редуват да ѝ бъдат председатели на ротационен принцип за по две години. Редът на председателстване се определя чрез жребий при встъпването им в длъжност.
Срокът за номиниране на нови кандидати за членове изтече във вторник вечерта, като номинации можеха да правят както политически формации, така и неправителствени организации.
Даскалова и още двама кандидати - настоящият шеф на дирекция „Противодействие на корупцията“ Стоян Петков и заместникът му Петър Коев, са предложения на управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП и ИТН.
Четвъртата кандидатка - адвокат Аделина Натина-Зиколова, е предложена от фондация „Креативна общност“, свързана с бившия съветник на министър и член на "Да, България" и настоящ сътрудник на лидера на "Величие" Ивелин Михайлов - Мустафа Емин.
Форум