Връзки за достъпност

Извънредни новини

Гладът в Газа. Кой ще разпределя хуманитарната помощ и защо това предизвиква спорове


Жители на Ивицата Газа
Жители на Ивицата Газа

В понеделник израелското правителство съобщи, че нова организация, наречена "Хуманитарна фондация за Газа" (ХФГ), ще отвори първия си хуманитарен пункт в Ивицата Газа. ХФГ трябва да доставя храна и продукти от първа необходимост - дейност, която досега беше извършвана основно от ООН.

Около новата организация обаче се появиха някои въпроси. ООН вече отказа да работи с нея, а в понеделник ръководителят ѝ каза, че напуска.

Новината идва на фона на недостига на храна, санитарни продукти и лекарства в анклава. В началото на март Израел съобщи, че спира хуманитарната помощ за Газа заради опасения, че тя се използва от Хамас, обявена за терористична от САЩ и Европейския съюз. Преди няколко дни страната се съгласи да възобнови доставките, но в много ограничен размер.

В началото на май Световната здравна организация съобщи, че цялото 2,1-милионно население на Газа е изправено пред продължителен недостиг на храна, като близо половин милион души са в катастрофална ситуация на глад, остро недохранване, глад, болести и смърт.

На този фон войната между Израел и Хамас продължава. Тя започна с нападението на Хамас срещу Израел, при което загинаха 1200 души, а други 251 бяха взети за заложници. В отговор Тел Авив започна пълномащабна офанзива в Газa, вследствие на което според местните власти, контролирани от Хамас, са загинали над 50 хиляди души.

Какво е Хуманитарната фондация за Газа

"Хуманитарната фондация за Газа" (ХФГ) е създадена през февруари в Швейцария, пише Ройтерс. Тя е подкрепяна от САЩ, но медийни публикации я свързват и с Израел.

Тя трябва да работи по нов модел за разпределяне на помощи в палестинския анклав. Той цели да отслаби контрола на Хамас над Газа, да предотврати отклоняване на помощи към членове на групировката или черния пазар и да заобиколи ООН.

Израел обвинява Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци в Близкия изток (UNRWA) в антиизраелски подбуди, а служителите ѝ - в „участие в терористични дейности“. ООН се ангажира да разследва тези обвинения.

Жители на Газа
Жители на Газа

Според израелските власти с новия план разпределението ще се измести от хаотични зони към територии под израелски военен контрол. Там хората ще могат да получават 20-килограмови пакети с помощи.

Ройтерс цитира свой източник, който казва, че фондацията възнамерява да работи с частни американски фирми за сигурност и логистика.

Според плана на ХФГ първоначално ще бъдат отворени четири пункта за разпределение на помощите - три в южната част на Газа и един в централната ѝ част. Организацията добави, че по-късно ще бъдат отворени и още пунктове, включително в северната част на ивицата.

Какъв е проблемът

ООН вече съобщи, че няма да работи с ХФГ. Часове преди програмата да започне, ръководителят на ХФГ, Джейк Ууд, подаде оставка. Той обясни, цитиран от Би Би Си, че не е възможно да осъществи този план, докато спазва принципите на хуманност, неутралност, безпристрастност и независимост.

Според ООН новият план създава риск от разселване.

„[Планът] налага по-нататъшно разселване. Той излага хиляди хора на опасност ... Той ограничава помощта само до една част от Газа, като оставя други спешни нужди незадоволени. Той поставя помощта в зависимост от политически и военни цели. Той превръща глада в разменна монета“, каза ръководителят на службата на ООН за помощ Том Флетчър на 14 май.

Експерти изразяват опасения, че новата организация ще принуди хората да вървят десетки километри, за да получат храна.

Палестинци пекат хляб, след като Световната продоволствена програма успя да внесе брашно за първи път от повече от месец насам, след като Израел позволи на някои помощи да влязат в Ивицата Газа, 22 май 2025 г.
Палестинци пекат хляб, след като Световната продоволствена програма успя да внесе брашно за първи път от повече от месец насам, след като Израел позволи на някои помощи да влязат в Ивицата Газа, 22 май 2025 г.

В отговор ХФГ каза, че никога няма да участва в каквато и да е форма на принудително разселване, както и че няма ограничение за броя на обектите, които може да открие. Организацията също каза, че няма да споделя никаква лична информация за получателите на помощта с Израел.

ХФГ казва, че работата с Израел за постигане на „работещо решение не е нарушение на хуманитарните принципи“.

Как се стигна дотук

На 2 март Израел спря доставките на хуманитарна помощ в Газа, след като каза, че те се използват от Хамас. Групировката отрече това.

В началото на април Тел Авив предложи „структуриран механизъм за наблюдение и влизане на помощи“ за Газа, но той беше отхвърлен от ООН с мотива, че крие риск от „по-нататъшен контрол и ограничаване на помощта до последната калория и зърно брашно“.

Камиони с помощи чакат да влязат в Ивицата Газа на израелския пропускателен пункт Керем Шалом, 20 май 2025 г.
Камиони с помощи чакат да влязат в Ивицата Газа на израелския пропускателен пункт Керем Шалом, 20 май 2025 г.

На фона на глада сред населението Вашингтон подкрепи ХФГ, която да контролира разпределението на помощта. През май изпълняващата длъжността посланик на САЩ в ООН Дороти Ший каза, че високопоставени служители на САЩ работят с Израел, за да дадат възможност на ХФГ да започне работа.

Преди няколко Израел разреши ограничените доставки на помощи да бъдат възобновени при съществуващия режим на разпределение.

Между 20 и 22 май 198 камиона с хуманитарна помощ са преминали през граничния пункт Керем Шалом, който свързва Египет, Израел и Ивицата Газа. Помощта е включвала брашно, детски храни, лекарства и медицинско оборудване.

Според Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци в Близкия изток (UNRWA) близо 3000 камиона с хуманитарна помощ чакат разрешение да преминат границата, а Световната продоволствена програма има складирани над 116 000 тона храна в Египет, Йордания и Израел – достатъчна за изхранване на 1 милион души в продължение на 4 месеца.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Какво става с АЕЦ "Чернобил" след удара с дрон?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00
XS
SM
MD
LG