Стотици работници в "Лукойл Нефтохим" блокираха изхода на Бургас в посока София.
Причината за недоволството им е несигурността, свързана с дерогацията на руски петрол, с който работи предприятието. Работниците твърдят, че ако тя бъде отменена, рафинерията ще спре работа.
През последните дни представители на "Продължаваме промяната - Демократична България", ГЕРБ и ДПС многократно заявиха, че "Лукойл" дължи стотици милиони левове данъци на държавата, които се бави да изплати.
ГЕРБ и ДПС заплашиха, че ще прекратят дерогацията за обработка на петрол за руската фирма, ако тя не изплати дължимото към хазната. Премиерът Николай Денков каза, че компанията е обещала до края на годината да изплати всички дължими данъци.
Самата "Лукойл" твърди, че рафинерията "плаща всички предвидени от закона данъци в установените срокове и изцяло изпълнява задълженията си към бюджета на Република България".
Дерогацията (изключението) от Европейските санкции срещу внос на руски петрол беше издейстевана за България през 2022 г. със срок до края на 2024 г.
В края на септември депутатите наложиха пълна забрана за внос на руски петрол, с който работи „Лукойл“. Тя ще влезе от сила през октомври 2024 г.
Преди това през юли беше прекратена концесията на компанията за пристанище „Росенец“, а държавата си върна контрола над него. През януари беше забранен и износът от България на суров нефт с произход Русия и на горива, получени от преработката му.
През февруари и април Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) наложи на компанията две глоби за общо около 260 млн. лева заради злоупотреба с господстващо положение.
Въпреки монопола почти през цялото си съществуване „Лукойл“ отчита загуба и не плаща данъци. Това беше възможно, тъй като компанията работеше в България чрез посредник – дъщерната фирма на руския "Лукойл" „Литаско“, която е базирана в Швейцария.
„Литаско“ купуваше от руския „Лукойл“ суров петрол и го продаваше на рафинерията в България. След това купуваше обратно преработения петрол и го продава на потребителите. Рафинерията в Бургас само преработваше петрола „на ишлеме“, а всички данъци върху печалбата ѝ се връщаха обратно в Русия.
През януари 2023 г. тогавашното служебно правителство на Гълъб Донев и компанията съобщиха, че цялата дейност икономическа дейност на „Лукойл Нефтохим“ вече е преместена в България.
Форум