Връзки за достъпност

Извънредни новини

Как се управлява Варна, откакто Благомир Коцев е кмет


Кметът на Варна Благомир Коцев на фона на протест срещу ареста му. Колаж на Свободна Европа.
Кметът на Варна Благомир Коцев на фона на протест срещу ареста му. Колаж на Свободна Европа.

От година и половина управлението на Варна изглежда на много варненци като бойно поле. Но страната не е виждала нещата точно така. Чак когато кметът Благомир Коцев беше оставен в ареста по спорен начин, заваляха въпросите. Тук подреждаме старите факти, за да дадем контекст на този арест.

За няколко месеца в третия най-голям град в България бяха задържани кмет и общински съветници, бяха отстранени председатели на общински комисии, а има и опити за сваляне на заместника, поел правомощията на кмета.

Общото между всички е, че са от една коалиция - "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). Срещу тях са се обединили ГЕРБ, ДПС, ИТН и местни варненски формации.

Кулминацията дойде на 8 юли, когато кметът Благомир Коцев беше задържан. Освен него бяха арестувани и двама общински съветници от ПП-ДБ и един бизнесмен. Те са обвинени в участие в организирана престъпна група за подкупи.

Варна е един от четирите областни града, в които кандидати на ПП-ДБ спечелиха кметските места през 2023 г. В други два от тези градове - София и Пазарджик - също протекоха събития, които разклащат управлението.

Разпределението на силите

Благомир Коцев става кмет през 2023 г., след като година по-рано е назначен за областен управител. На втория тур на местните избори той победи Иван Портних от ГЕРБ. Коцев беше подкрепен от новосъздадената местна бизнес формация "Алтернативата на гражданите", чийто лидер Христо Димитров също се кандидатира за кмет, но не стигна до балотаж. Сега той е председател на Общинския съвет.

“Алтернативата” се появява като формация на бизнесмени, недоволни от управлението на Портних, каза в "Студио България" на Свободна Европа Спас Спасов, кореспондент на "Дневник" във Варна. По негови думи "Алтернативата" е близка до бизнескръга около компанията "Химимпорт" и групата ТИМ, както и до "Централна кооперативна банка" (ЦКБ).

Общинският съвет (ОС) на Варна се състои от 51 съветници. В настоящия мандат те са представители на 12 формации.

Веднага след изборите двете най-големи групи в ОС бяха тези на ПП-ДБ и ГЕРБ - с по осем съветници.

Трета по големина беше "Възраждане", която има седем, а веднага след нея беше "Алтернативата на гражданите" с шестима души. По-късно "Алтернативата" се разрастна до 8 души, след като двамата съветници от "Има такъв народ" се присъединиха към нея.

Откакто заедно с кмета Благомир Коцев бяха задържани и двамата съветници от ПП-ДБ - Николай Стефанов и Йордан Кателиев, ПП-ДБ на практика има само шест гласа.

През първите месеци от управлението на Коцев в началото на 2024 г. "Алтернативата" подкрепяше ПП-ДБ. Двете формации с помощта на БСП можеха да разчитат на не повече от 17 гласа и имаха нужда от още 9, за да приемат свои решения.

Още отначало в опозицията са ГЕРБ, СДС, ДПС и партията "Български гласъ", които също имат общо 17 гласа и се нуждаят от още 9, за да блокират решения на управляващите. По неофициална информация според "Дневник" зад "Български гласъ" стои строителният предприемач Даниел Славов с прякор Дънката, който е в близки отношения с Портних, днес общински съветник от ГЕРБ.

Разделението на двата основни лагера проличава още при избора на председател на съвета, когато основните опозиционни партии са единствените, които не подкрепят Христо Димитров.

Атаки по всички фронтове

Проблемите за Коцев и други политици от ПП-ДБ във Варна започват в самото начало на мандата. Не след дълго коалицията губи и подкрепата на "Алтернативата". Крайната цел е кметът да бъде сменен с човек, който е по-удобен за опозицията, смята Спас Спасов.

  • Обвиненията срещу Коцев

През януари 2024 г. стана ясно, че Общинската избирателна комисия (ОИК) във Варна е започнала проверка за участие в търговски дружества на Коцев и двама районни кметове от ПП-ДБ - Цветан Цветков и Николай Желязков.

Според сигнала Коцев участва в девет офшорни дружества, регистрирани в Малта, на което той няма право като кмет. През март справка на ДАНС, публикувана от Дневник, показа, че Коцев не притежава и не участва в офшорни компании, регистрирани в Малта, а последната компания, в която е имал участие, е прекратила дейността си още преди той да стане областен управител през 2022 г.

Двамата районни кметове бяха отстранени със съдебно решение, а в техните райони бяха проведени частични предсрочни избори, отново спечелени от кандидати на ПП-ДБ.

По-рано – през есента на 2023 г. – стана ясно, че срещу Коцев е било образувано дело за сключване на неизгоден договор в качеството му на областен управител през 2022 г. През юни 2024 той беше оправдан, но няколко месеца по-късно делото беше върнато за преразглеждане.

  • Оттеглянето на "Алтернативата"

В началото на юни 2024 г., дни преди предсрочните парламентарни избори, "Алтернативата" внезапно оттегли подкрепата си за Коцев и ПП-ДБ с аргумента, че кметската администрация не изпълнява поетите ангажименти и не придвижва обещаните реформи.

  • Орязването на правомощия

Четири дни преди последните предсрочни парламентарни избори на 27 октомври 2024 г., по искане на председателя на Общинския съвет Христо Димитров държавата отпусна 30 милиона лева за довършването на стадион "Варна", който се строи от далечната 2005 г.

Компанията, която изпълнява строителните дейности по обекта, е "Планекс холдинг", чийто съсобственик е именно Христо Димитров. "Спортен комплекс Варна" пък е собственост на общината и "Химимпорт".

Ден след като бяха отпуснати 30-те милиона, Общинският съвет оряза част от правомощията на Коцев, включително това да изразходва средства за непланирани разходи. Съветниците, гласували "за", казаха, че причината са "съмнения за неправомерна дейност".

Месеци по-късно, през юни 2025 г., Варненският административен съд отмени решението на Общинския съвет на първа инстанция. Един от аргументите на съда е, че решението не е било мотивирано.

  • Отстранените председатели

В края на март основната опозиция с помощта на "Възраждане", "Има такъв народ" и други формации свали трима председатели на ключови общински комисии от ПП-ДБ - по финанси, по собственост и стопанство, както и по благоустройство. Те бяха сменени с представители съответно на ГЕРБ, ИТН и "Български гласъ".

  • Атаките срещу заместника

Веднага след ареста на Коцев стана ясно, че кметът е успял да посочи свой временен заместник. Това решение също се оказа атакувано от опозицията.

От общо шестима заместници Павел Попов от ПП-ДБ е бил предварително определен от Коцев да го замества в случай на невъзможност да изпълнява задълженията си, както изисква Законът за местното самоуправление и местната администрация.

Но председателят на Общинския съвет Христо Димитров обжалва пред съда заповедта, с която Коцев е избрал Попов, като каза пред БНР, че в рамките на няколко часа след ареста си Коцев е издал две отделни заповеди, с които упълномощава двама различни заместници - първо Димитър Кирчев, а след това Павел Попов.

След като Административният съд във Варна отказа да разгледа жалбата на Димитров, Общинският съвет обжалва пред Върховния административен съд. Дни по-късно националното радио съобщи, че "Икономическа полиция" към МВР Варна е започнала проверка на общината във връзка със заповедите на Коцев, като проверката е била възложена от районната прокуратура във Варна.

Форум

XS
SM
MD
LG