Една идея на депутата Делян Пеевски вдигна шум, но се очаква бързо да заглъхне. В събота сутринта той каза, че ще предложи да се закрие антикорупционната комисия (КПК) и добави, че ще настоява за бързо приемане на такова решение на парламента в рамките на предстоящата седмица.
Демократичната опозиция определя КПК не като орган за разследване на корупцията, а като „бухалка“, ползвана от самия Пеевски, тоест като институция, върху която депутатът има влияние и така я използва за политическа разправа.
Тези обвинения звучат от седмици от лидерите на „Продължаваме промяната“ – Демократична България (ПП-ДБ), докато те говорят пред площади с протестиращи хора. Демонстрациите започнаха, след като КПК задържа по спорен начин кмет, зам.-кмет и общински съветници на ПП-ДБ.
Разминаването между обвиненията, отправяни към Пеевски и собствената му идея да закрие институцията породиха въпроса защо му е да предлага това.
Може ли да се закрие КПК
Такова решение може да бъде взето, но шансовете са минимални. Причината е в това, че ефективната дейност на КПК е обвързана с парите, които България очаква по европейския План за възстановяване и устойчивост. Той пък, на свой ред, е обвързан с националния бюджет.
Европейската комисия одобри първоначалния план през април 2022 г. Той предвиждаше отпускане на 12 млрд. лева в замяна на реформи, които страната да извърши. По-късно планът беше променян, но от него не е отпадало условието България да има ефективни органи за противодействие на корупцията.
Часове след изненадващата идея на Пеевски от събота сутринта лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че той също би закрил институцията, но „от другата страна са 5 млрд. по Плана за възстановяване и развитие“.
Защо му е на Пеевски да предлага нещо, което няма да стане
Бившият премиер Николай Денков смята, че идеята на Пеевски е провокирана от желанието му да внесе разкол в демократичната опозиция – да хвърли на масата радикално предложение, за да предизвика различни оценки на тези, които ще го коментират.
Още в събота сутринта стана ясно, че в ПП-ДБ засега няма единно мнение за това дали КПК трябва да съществува. Лидерът на ДСБ Атанас Атанасов каза пред БНТ, че е за закриването й, защото тя е станала инструмент са политическа репресия. Но ден по-късно Николай Денков от ПП каза пред БНР обратното – че неговата партия е категорично против закриването на КПК.
Денков се мотивира с това, че градежът на една държава изисква нейните институции да работят по добра процедура, а не да бъдат закривани, когато работят зле. Той каза, че дискусията в партиите от коалицията тече в момента и че единството на формацията няма да бъде нарушено.
Той каза, че хората около Пеевски и той самият „са стреснати, дори уплашени“ от общественото недоволство. Денков се позова на един факт от последните дни – по време на протест в София срещу ареста на кмета на Варна централата на ДПС се оказа блокирана от полиция и от двете страни на сградата. Такива мерки за сигурност не бяха взети нито пред Съдебната палата, нито пред сградата на парламента, където протекоха демонстрациите.
Протестиращите издигат карикатури на Делян Пеевски, когото винят в политическо ръководство на правоприлагащите органи.
Какво става с КПК
Новини идват, докато тече процес по избор на нови членове на ръководството на КПК. Той за първи път ще бъде проведен след гласуване в междинна комисия, наричана номинационна – в нея влизат хора, излъчени от съда, прокуратурата, омбудсмана, Сметната палата. Сред членовете ѝ се оказа и съдия Калин Калпакчиев, известен с добрата си репутация.
Кандидатите за самата КПК са четирима. Сред тях има и такива, които и в момента „ръководят репресивната дейност на тази комисия“, пише вестник „Капитал“. Кандидат е и адвокатка, която водеше „дело шамар“ от името на „Лев Инс“ срещу Медиапул.
Форум