Председателят на Сметната палата Димитър Главчев получи папката с мандат за съставяне на служебен кабинет от президента Румен Радев в събота. Главчев обеща да събере политически неутрален кабинет от експерти, а Радев го призова да го направи до седмица и каза, че няма да се намесва в избора му на министри.
И двамата изказаха готовност да спазят сроковете така, че да стане възможно провеждането на парламентарните избори на една дата с европейските - 9 юни.
Новината идва ден, след като Радев определи Главчев за кандидат за служебен премиер. В последните два дни президентът се срещна с всички потенциални служебни премиери. В събота Радев каза, че Главчев е бил единственият от тях, който се е съгласил да поеме ангажимента.
Вижте също Въпроси и отговори: На ГЕРБ ли ще бъде новото служебно правителство"Ще ви представя състав на правителство, равноотдалечено от всички политически сили - състав от експерти, неопетнени и некорумпирани и с добро име в обществото", каза Главчев на Радев при получаването на мандата. "Ще направя така, че да не се срамувате при подписването на указа за правителство."
Главчев добави, че ще представи и на политическите сили избрания от него служебен кабинет, "за да се убедят и те".
По рано в събота "Продължаваме промяната" (ПП) го определи като "ярко политическо лице на ГЕРБ" и каза, че няма да участва в служебния му кабинет "в никакъв случай".
Димитър Главчев е депутат от ГЕРБ в шест парламента, бил е зам.-председател на парламентарната група на партията, зам.-председател на парламента и председател на 44-ото Народното събрание. През юли 2023 г. с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС Главчев беше избран за председател на Сметната палата.
Сега премиерът в оставка Николай Денков от ПП каза, че гласуването на коалицията ПП-ДБ за Главчев е било компромис в името на общото управление с ГЕРБ.
"Преди 8 месеца станах председател на Сметната палата, където деполитизацията е абсолютно задължителна. Който иска и от медии, и обикновени граждани, могат да отидат и да попитат в Сметната палата всеки, който работи там, дали съм проявил някакво пристрастие през тези 8 месеца", каза Главчев при получаването на мандата.
"Ще ви очаквам другата събота със състав на Министерски съвет, тогава ще поканя и парламентарните групи за провеждането на консултации", каза Румен Радев.
Президентът не пропусна да критикува досегашните управляващи, че ограничиха правомощията му сам да избере служебен премиер, след като приеха промени в Конституцията.
По късно Лена Бориславова от ПП опроверга президентa в твърдението му, че Главчев е бил единственият съгласен да заеме поста сред държавните служители, между които Радев трябваше да избере.
По думите ѝ решението да се избере "ярко лице на ГЕРБ" за служебен министър-председател е било взето отдавна. При срещата си с подуправителя на Българската народна банка Андрей Гюров от ПП Радев не му е предлагал да бъде служебен премиер, каза Бориславова пред Дарик радио.
Ако Главчев успее да събере служебния си кабинет до 7 дни и Радев ги одобри преди 9 април, е възможно парламентарните избори да се проведат в една дата с изборите за европейски парламент на 9 юни. Защото по конституция Радев трябва да насрочи националните избори два месеца преди провеждането им. Основната задача на служебното правителство е да организира и двата вида избори.
Радев иска изборите да са "две в едно", за да не се разхождат българските граждани до урните в рамките на две седмици, а и за да се спестят пари.
"Ще се стремим към избори "две в едно", каза пред журналисти Главчев на излизане от президентството. Той добави, че започва да кани кандидати за министри в бъдещия служебен кабинет още днес.
До поредните - шестите за последните три години - предсрочни парламентарни избори се стигна, след като двете управляващи досега формации - "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ГЕРБ, не успяха да изпълнят предварителното си споразумение за общо управление.
Според него в първите девет месеца мандатът е у ПП-ДБ с премиер Николай Денков, а в следващите девет трябваше да има правителство на ГЕРБ начело с Мария Габриел.
След изтичането на уречения срок Денков подаде оставка, но вместо очакваната ротация с Габриел, ПП-ДБ и ГЕРБ не успяха да се споразумеят нито за състава на новото правителство, нито за предстоящите реформи.
Затова и върнаха неизпълнени мандати за кабинет. Третият, последен мандат, президентът избра да даде на "Има такъв народ", която го върна веднага неизпълнен. С това отпадна и последният шанс България да се сдобие с правителство в рамките на този парламент.
Вижте също Кой губи и кой печели от избори "две в едно"