"Новите фашисти". Председателят на руския парламент заплаши властите в Пловдив заради паметника на Альоша

Альоша, паметникът на съветския войник в Пловдив.

Руската Дума прие позиция, с която осъди инициативата на общински съветници от Пловдив за демонтаж на Паметника на съветската армия в града, наричан още Альоша. Това стана във вторник по време на първото заседание за годината на руския парламент.

Председателят на Думата Вячеслав Володин отправи и заплаха към общинските съветници заради внесеното искане за премахването на паметника.

Новината идва, след като преди дни общинските съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България” Владимир Славенски и Йоно Чепилски внесоха предложение в местния парламент монументът да бъде демонтиран до края на 2024 г. по примера на Паметника на съветската армия в София.

Малко след това общински съветници от„Има такъв народ“ (ИТН) внесоха предложение за местен референдум по въпроса. Кметът на града Костадин Димитров от ГЕРБ каза, че тепърва ще се проучи въпросът колко би струвал референдум по темата, както и евентуалният демонтаж.

Вижте също Референдум за Альоша? Как Пловдив отново заговори за премахване на съветския паметник

„Ако те [общинските съветници бел. ред.] предприемат тази стъпка, трябва да осъзнаят последствията от нея. Ние никога няма да простим това“, каза Володин и добави, че това би било обида за хора, „които са загинали“ и благодарение на които „днес има България“, предаде ТАСС.

Той каза още, че България е била на страната на Тристранния пакт по време на Втората световна война, и добави, че днес „новите фашисти, новите нацисти, които дойдоха на власт, искат да премахнат всички паметници“, които напомнят за „фашисткото управление“ на страната тогава.

Дебатът в Пловдив за демонтажа на паметника на Альоша обаче започва още през 90-те години. През 1993 г. дори е представена проектна схема за демонтаж.

Вижте също "Руски националист, панславист, консерватор". Какво знаем за свалянето на бюста на граф Игнатиев

Думите на Володин са поредните в серия на заплахи и обвинения на представители на Руската Федерация срещу България след началото на непредизвиканата руска инвазия в Украйна. Такива бяха отправени още по повод предоставянето на оръжие за Киев, изгонването на руски граждани, заподозрени в шпионаж, изгонването на свещеници от Руската църква в София и демонтажа на Паметника на Съветската армия.

През лятото на 2022 г. посланичката на Русия Елеонора Митрофанова заплаши, че ще предложи и закриването на руската мисия в България.

До момента всички заплахи на Русия се оказаха празни и без последствия.

България е съюзник на Нацистка Германия, Италия и Япония от март 1941 г. до 26 август 1944 г., когато правителство, оглавявано от Иван Багрянов, обявява неутралитет във войната и нарежда оттегляне на нацистките войски от територията на страната и разоръжаването на всички, които се откажат да го направят.

Въпреки това на 5 септември Съветският съюз обявява война на София, Червената армия налага окупация на страната и подпомага Отечествения фронт за извършването на Деветосептемврийския преврат, с който в България е наложен комунистически режим. През следващите години са изградени и множество пропагандни паметници на Червената армия.

Демокрацията в страната е възстановена през 1989 г., а през 2000 г. комунистическият режим е обявен за престъпен с решение на Народното събрание.

Вижте също Къща за слон, самолет, градина. Какво е имало на мястото на Паметника на Съветската армия