Шест милиарда лева може да достигне сметката за България по договора с турската компания "Боташ". Той беше подписан от служебното правителство с премиер Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев.
Още при встъпването си в длъжност през август 2022 г. Донев съобщи, че създава междуведомствен кризисен щаб в енергетиката със задача "да предложи решения за овладяване на хаоса и разрухата в сектора". Така и не стана ясно в какво се изразява хаоса, а в последвалите месеци не последва и информация за работата на кризисния щаб.
В първия работен ден на 2023 г. беше подписано споразумение между държавната българска компания "Булгаргаз" и турската "Боташ", която търгува с природен газ и оперира газова инфраструктура. С него България се задължи да плаща на Турция около 1 млн. лева на ден такса за пренос на природен газ. Таксата се дължи независимо дали се пренася газ или не, а срокът на договора е 13 години.
В четвъртък парламентът изслуша бившата директорка на „Булгаргаз“ Деница Златева, бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов и директора на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов – ръководни фигури в българската енергетика към момента на сключването договора.
В Студио България на Свободна Европа разговаряхме с Александър Николов. Той беше министър на енергетиката от квотата на "Има такъв народ" в редовното правителство на Кирил Петков ("Продължаваме промяната"). По време на това правителство бяха договорени възможности за доставка на газ. Това се случи след като Русия спря едностранно доставките на газ за България.
Най-важното от интервюто
- "Газпром“ експорт имаше остатъчни договори под една година единствено с България и Полша" [когато едностранно спря доставката на природен газ за двете страни след началото на войната в Украйна]
- "Много важно е да не се забравя, какво се говореше за „Газпром“ и за руския газ тогава - че няма да изгрее слънце, че всички ще умрем".
- "Деница Златева каза в парламента, че много от предложените търговски условия от страна на „Булгаргаз“ не са приети от „Боташ“. Ако не са приети от „Боташ“ и въпреки това тя или който и да е, подписва - защо подписва, чий са инструкциите".
- "Ние живеем във време и на територия, пропита от толеранс към простотия и ужасяваща корупция, която генерира вече сама по себе си, като спирала, толкова огромен ресурс, че няма нещо, което да не може да се пречупи или купи".
- "Най-логичният въпрос е: кой го направи това нещо? За мен [Деница Златева и Росен Христов] са безпредметни хора. Те не са поръчителите. Те са с липса на достатъчно интегритет, за да са гумен печат на някого".
- "За да направиш подобно нещо [да подпишеш този договор за 13 г. с „Боташ“], чисто в човешки план не мога да го опиша - или е имало натиск към тях, или е имало обещание от сорта на: няма страшно, нали знаеш, че сме ние, не се притеснявай, спокойно, ще се оправим и т.н".
- "Няма физическа възможност капацитетът, който е разписан за пренос, да бъде изпълнен, физически няма как да стане. И го разписват договора. Защо"?
- "Целият този цирк и театър в момента [за договора с „Боташ“]- той не се прави за обществен интерес, тоест прави за политическа полза отново".
- "За да може която и да е държава, независимо Русия, САЩ, ЕС, да направи така, че нещо да е в тяхна полза и да ни уврежда нас, това означава, че ние не сме си защитили собствената позиция, а защитата на позиция става с алармиране, когато нещо не е наред".
- "Има заявен инвестиционен интерес [за сделка за трасето на „Турски поток“ през България]".
- "[Евентуална сделка за „Турски поток“] ще покаже кой има възможност да използва тази инфраструктура. И такава инвестиция не се прави от ден до пладне".
Нужен ли е договорът с "Боташ"
Договорът с турската компания „Боташ“ за транзит на природен газ е подписан в условия на пазарен и геополитически хаос, каза Николов. Според него, за да се подпише договор за 13 години, „следва да има 13-годишен план за моделиране на пазара“, за да може договорът да е печеливш.
Вторият проблем е, че той не е съобразен с потреблението в България, което е по-малко. „Няма физическа възможност капацитетът, който е разписан за пренос, да бъде изпълнен, физически няма как да стане“, каза Николов.
Третият проблем е, че се правят дългосрочни договорки в период на несигурност. „Целият пазар, целият европейски пазар, целият регион, включително и Турция, целият енергиен пазар, е негативно повлиян от войната в Украйна“, каза Николов. По думите му „ние се намираме извън пазарна ситуация, а подписването на дългосрочен договор изисква спокоен пазар, за да може да се гарантират най-ниски цени“. Николов каза, че договорът с „Боташ“ е причина за „фалита на „Булгаргаз“.
Според Николов бившата директорка на "Булгаргаз" Деница Златева и бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов са само изпълнители и "гумен печат" на някого.
Според него причината сега да се говори за договора с „Боташ“ е политическа, „защото няма избори, защото трябва да има общ враг, защото така се създава ситуация, която се оказва много странно позитивна за всякакви институции“.
Сделка за "Турски поток“
"Има заявен инвестиционен интерес“ за продажба на българската част от „Турски поток“, каза Николов. Интересът „очевидно е от някой, който може да контролира подаването на газ от „Газпромекспорт“, каза Николов. Съоръжението е изградено така, че газ може да бъде подаван само от „Газпром“ и капацитетът му е резервиран почти изцяло за пренос на руски газ.
Информацията за евентуална продажба на българската част от „Турски поток“ се появи на 9 май в изданието Уолстрийт джърнъл. Според публикацията американският хедж фонд Елиът Инвестмънт Мениджмънт (Elliott Investment Management) води разговори с българската държавна компания „Булгартрансгаз“ за купуване на дялове в газопровода на българска територия. Няма детайли какви активи би включвала евентуална сделка, нито какъв е размерът на обсъжданата инвестиция.
Форум