Добро утро!
Тук е най-важното:
- Газът за България
- Оръжието за Украйна
- Плакатът на "Металика"
В България пристигна първият танкер с втечнен газ от САЩ. Това стана няколко дни преди очакваната дата. Доставката беше договорена от премиера Петков по време на посещението му в САЩ през май. Той трябваше да търси начин да осигури газ, след като Русия спря доставките си за България.
България отдавна можеше да е независима от руския газ. За да стане това, трябваше да се построи газова връзка с Гърция, по която да тече газ от Азербайджан. Изграждането на тази връзка беше забавено с повече от 13 години. Сега се очаква тя да бъде завършена преди септември, пише Елица Симеонова. Картата на газопроводите позволява да се ориентираме визуално в тази тема.
Фронтът
Москва контролира 97% от територията на украинската административна област Луганск, твърдят руските власти. Украински източници не опровергават тази информация. В областта попадат два града, които украинският президент Володимир Зеленски нарече „мъртви градове“, заради разрушенията там – Северодонецк и Лисичанск.
Активизират се и боевете за района на Запорожието. Тази карта ще ви помогне да се ориентирате кое къде е.
Оръжието
Полша подготвя договор за доставка на оръжие за Украйна. Това ще е най-голямата подобна сделка, която страната е извършвала в последните 30 години.
Премиерът Петков отхвърли поредното искане на Украйна за българско оръжие. „Тази дискусия вече я водихме“, каза Петков, като имаше предвид, че с решение на Народното събрание не се предвижда България да изпраща оръжие на Украйна.
Ако бюлетинът “3 минути” ви харесва, изпратете този линк на приятели, за да се абонират и те.
Русия и правата на човека
Русия няма да изпълнява решения на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), които са постановени след 15 март 2022 г. Решението е на долната камара на руския парламент. 15 март е датата, на която Русия беше изключена от Съвета на Европа заради своята военна инвазия в Украйна. Гласуването в руския парламент означава, че Русия няма да признае решение на ЕСПЧ, което се очаква на 14 юни. В този ден съдът ще се произнесе за руското законодателство, насочено срещу т. нар. чуждестранни агенти – етикет, който Москва поставя на неправителствени организации и журналисти, ако те са получавали пари от чужбина.
Над 1000 украински военни, които са се предали в Мариупол, са отведени в Русия, за да бъдат съдени там.
Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.
Палежът в Битоля
Северна Македония арестува човека, който е подпалил българския културен център в Битоля. Предполага се, че това е музикантът Ламбе Алабаковски. Отварянето на Културния център беше провокирало гневни реакции заради името, което му е дала българската държава – „Иван Михайлов“. Това е името на историческа фигура, която в Северна Македония се свързва с фашизма.
Изпратете ни интересна история по тази или друга тема на svobodnaevropa@rferl.org
Брендо. Имунитетът на депутат от БСП
Брендо няма да излежава в България присъдите си за наркотрафик и пране на пари, които са били произнесени в други държави. Това е окончателно решение на Софийския апелативен съд. Освен че е осъден в България, Брендо има присъди и от Италия и Румъния. Присъдата му в България е за 6 години. Тези от Италия и Румъния – за 20 и за 10 и половина години.
Главният прокурор Иван Гешев поиска имунитета на депутата от БСП Георги Михайлов. Причината е, че депутатът е разследван за безстопанственост, която е проявил, докато е бил изпълнителен директор на столичната хематология. Според прокуратурата болницата е била ощетена с над 164 000 лева.
И една препоръка
Последният плакат на „Металика“ е дело на Дидо Пешев. Той е Човек на деня на Свободна Европа.
… плюс моят личен фаворит
Русия и Украйна осигуряват 30% от доставките на пшеница в света. В момента Русия блокира износа, унищожава или си присвоява зърното на Украйна, а не изнася и своето. Това заплашва с предстоящ глад близо 300 млн. души.
Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" – преглед на най-важните новини.
Искрено ваша,
Татяна Ваксберг