Проява на гняв от страна на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов предизвика широк обществен отзвук в сряда.
Тогава Борисов реагира агресивно на журналистически въпрос, зададен от репортерката от "Дневник" Петя Владимирова.
Неговият реакция дойде ден след като председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов, чиято партия е част от управляващата коалиция, предизвика възмущение със свое изказване за младите лекари в България.
Вижте също Поискана оставка, гняв и депутат извън контекст. Какви са реакциите след думите на Тошко Йорданов за младите лекариТова не е първият случай, в който Борисов използва обиди и циничен език, включително спрямо журналисти. Ден по-късно той се извини за тона си, но не и за твърденията.
Ето какво се случи.
Спорът
По време на размяна на въпроси с журналисти в кулоарите на парламента в сряда Владимирова попита Борисов как ще коментира, че "прокуратурата повдига обвинения, а службите за сигурност обичайно преследват само хора и активисти на "Продължаваме промяната".
Борисов отговори с агресивен тон, като припомни ареста си през 2022 г., когато премиер беше Кирил Петков, а министър на вътрешните работи Бойко Рашков.
"Като ви изведат Кирил Петков и Асен Василев с прангите от вкъщи пред децата, тогава ще ми говориш за служби, ясно ли е? Теязини влачиха ей с това момиче, бе!", каза Борисов, като посочи пиарката на ГЕРБ Севделина Арнаудова.
Вижте също Какво направи Кирил Петков за четири години в политиката"Тея негодници, ти ще ми задаваш такъв въпрос! Хайде, хубав ден! ...Ще ти кажа аз! Какво искаш повече? Тея, които арестуваха, знаеш ли колко народ биха от ГЕРБ - колко кметове арестуваха, колко общински съветници прибираха по килиите. Кои са тея ПП, вие адвокатка ли сте на ПП, въпросите ви всички бяха в полза на ПП срещу мен! Хубав ден ви желая", каза Борисов. След това добави, че повече няма да отговаря на въпроси.
Ден по-късно по време на друго изявление той се извини "за тона, не за казаното". "Действително повиших тон. Те знаят, че като има несправедливост реагирам така", каза той.
Фактите
Въпросът на Владимирова беше във връзка с няколко акции срещу членове на "Продължаваме промяната" от тази година.
През февруари прокуратурата внесе в съда обвинителен акт срещу Петков. По-рано изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета и на Лена Бориславова. Прокуратурата обвини и сътрудник на председателя на партията Асен Василев за пране на пари.
По-късно през юни партията беше обхваната от корупционен скандал, който доведе до оставката на Петков. Тогава зам.-кметът на София Никола Барбутов беше арестуван и обвинен заедно с още трима души за организирана престъпна група. В медиите беше разпространен запис между зам.-кмета на София Никола Барбутов и кмета на "Люлин" Георги Тодоров, чието съдържание звучи като планиране на корупция.
Вижте също Какво се крие зад скандала и оставката на Кирил ПетковАрестите и разследванията на членове на ГЕРБ са рядкост.
Самият Борисов беше арестуван през 2022 г. по време на управлението на съпредседателя на ПП Кирил Петков, но беше пуснат в рамките на 24 ч. Разследване срещу него нямаше. Тогава задържани бяха и бившият финансов министър от ГЕРБ Владислав Горанов и пиарката на партията Севделина Арнаудова.
По-късно съдът обяви арестите им за незаконни.
Същата година беше задържан кметът на град Стамболийски Георги Мараджиев от ГЕРБ. Няколко месеца по-късно Окръжната прокуратура в Пловдив повдигна обвинения на него и на заместничката му Теодора Денева съответно като подбудител и изпълнител на престъпление по служба, свързано с обществени поръчки.
Във връзка с твърдението на Борисов, че задържаните членове на ГЕРБ са били "бити", няма официална информация за насилие над задържани представители на ГЕРБ.
Борисов е бил разследван по няколко дела през годините, още преди създаването на ПП. Това включва случаите със заснетите пачки евро и златни кюлчета в спалнята му, както и делата по "Барселонагейт". Всички производства срещу него бяха прекратени след встъпването в длъжност на Сарафов през 2023 г.
Няма разследване и срещу бившия финансов министър Владислав Горанов, който беше включен в списъка на санкционираните от САЩ лица по закона "Магнитски" през февруари 2023 г.
Реакциите
След изблика на Борисов политическа реакция имаше само от страна на съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев, който осъди агресивното поведение на лидера на ГЕРБ.
“Станахме свидетели на една чобанска сцена, Бойко Борисов се отнесе изключително лошо с журналистите", каза той. “Става дума не само за журналистите от “Дневник”, а за всички, включително за “Неизбежния Караколев” и за ПИК на Пеевски”. Мирчев добави това уточнение, след като беше прекъснат от представители на двете медии, според които политикът защитава само “Дневник”.
По-късно в четвъртък Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) публикува позиция, в която също осъди реакцията на Борисов и я определи като "вербална агресия".
"Не е справедливо журналисти, които задават въпроси в полза на обществото, но неудобни за политиците, да бъдат обвинявани, че са “адвокати” на опозиционна политическа сила", пише АЕЖ. "В демократично общество част от ролята и на опозицията, и на медиите е да изискват отговори, отговорност и отчетност от управляващите".
Според АЕЖ Борисов "дължи извинение не само за тона си, но и за цялостното си отношение" към Владимирова.
Тенденцията
Борисов многократно е използвал циничен език, включително спрямо журналисти и политици. От години той отговаря на журналисти само на пресконференции и брифинги и не дава интервюта. В много случаи отговаря агресивно на неудобни въпроси, тръгва си или сменя темата.
През 2022 г. Борисов реагира гневно на журналист от Нова телевизия, отново във връзка с ареста си същата година.
"И това за вас не е скандал! Вие същите говорите за правова държава! Не ви ли е срам, бе? Той се хвали, че ме е арестувал пред децата и семейството ми. Не те ли е срам като журналист?", каза той. По-рано Борисов нарече Рашков "пияница" и "нещастник".
Известно негово изказване от 2020 г., в което нарича журналистите "мисирки", предизвика множество критики.
Същата година изтекоха и записи, на които се предполага, че се чува неговият глас, с нецензурна реч, включително обидни думи по адрес на тогавашната председателка на парламента Цвета Караянчева.
Вижте също "Киселина, която разяжда". Защо български политици говорят цинично