Съдът пусна под гаранция обвиняемия за насилието над Дебора Михайлова

Георги Георгиев, подсъдимият по делото за насилието над Дебора Михайлова

Подсъдимият по делото за насилие срещу Дебора Михайлова Георги Георгиев излиза на свобода срещу парична гаранция от 25 хиляди лева. Той е пуснат заради влошено здравословно състояние.

Това постанови във вторник Районният съд в Пловдив. Решението може да бъде обжалвано пред Окръжния съд в Пловдив.

Новината идва, след като преди близо две години стана ясно, че тогава 18-годишната Михайлова от Стара Загора е била пребита и обезобразена с макетен нож. Заподозрян за посегателството беше бившият ѝ приятел Георгиев, но по случая все още няма присъда.

Вижте също "Ние сме Дебора". Как хиляди хора в страната се разбунтуваха срещу насилието в Стара Загора

През януари делото започна отначало, след като съдебният състав си направи отвод по искане на защитата на Георгиев.

В средата на април Районният съд в Пловдив отново пусна Георгиев под парична гаранция от 25 хил. лв., но впоследствие Окръжният съд го върна в ареста.

Делото по случая „Дебора“ се точи от близо две години, а на различни етапи по него досега имаше множество проблеми.

След като случаят придоби публичност, старозагорски лекари отказаха да изготвят съдебномедицинска експертиза на Михайлова за определяне на степента на телесна повреда.

През ноември 2023 г. прокуратурата приключи разследването. През декември 2023 г. обвинителният акт срещу Георгиев беше внесен в съда, но всички съдии в Стара Загора си направиха отвод и отказаха да гледат делото. Така то отиде в Районния съд в Пловдив.

Насилието срещу Дебора Михайлова предизвика масово обществено недоволство и многобройни протести през лятото на 2023 г. Те дойдоха на фона на дългогодишни сериозни, но игнорирани от властите проблеми във връзка с насилието над жени.

По същото време депутатите приеха дългоочаквани промени в Закона за защита от домашното насилие (ЗЗДН), а след случая „Дебора“ те бяха допълнени, така че законът да защитава и хора, преживели насилие в условията на интимна връзка, а не само тези в брак или фактическо съжителство с насилника си. Интимната връзка обаче се разбира само като връзка между мъж и жена.

Сред заложените промени беше и създаването на Национална информационна система, която да събира данни за случаите на домашно насилие. Такава до момента още не съществува.

Данните се събират от неправителствени организации. Според колектива „Феминистки мобилизации“, най-малко 10 жени са убити от мъже в България от началото на 2025 г. досега.

Вижте също "Червеното хапче" и омразата към жени. Какво е "инсел" културата и има ли я в България